Adli Sicil Kaydı SorgulamaAdli Sicil Kaydı Sorgulama

 

Adli sicil kaydı işlemleri özellikle iş başvurusunda aktif olarak gereken belgelerden biri olsa da eğitim başvurusu , spor kulüp başvurusu , yasal işlem başvurularında da sıklıkla istenilen belgelerdendir. Eski süreçte adli sicil kaydının ikametin bağlı bulunduğu adliyelere bizzat başvurularak alınıyor olması belgeye ihtiyaç duyanların zaman kaybına yol açarken son dönemde bu sorgulamaların online sağlanabiliyor olması büyük kolaylık sunmuştur.

Her  Türkiye cumhuriyeti vatandaşının kayıtlarının bulunduğu e-devlet portalı üzerinden artık herkes adli sicil sorgulama işlemi yapabilmektedir.E-devlete giriş yapmak eski süreçde sadece Ptt üzerinden alınan şifre ile sağlanabiliyorken geliştirilen giriş yöntemleri ile artık herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Özellikle resmi kurumlarda aktif olarak kullanılan elektronik imza ve mobil imza uygulamaları e-devlete giriş yapılabilmektedir.Bunların yanı sıra eski süreçte PTT üzerinde şifre alan kullanıcılar oluşturdukları şifre ile sisteme girebilirler. Tüm bu giriş yöntemlerinden faydalanamama durumunda ise e-devlete kolaylıkla giriş yapılabilecek bir diğer yöntem online bankacılık bilgileri ile giriş yapmaktır.E-devlet üzerinden vatandaşlara sunulan bu kolaylık sayesinde online bankacılık işlemleri yapan her kullanıcı sisteme giriş yapabilmektedir.Önceden sadece 3 banka ile bu işlem yapılabilmekteyken şuan bir çok banka üzerinde online giriş yapılabilmektedir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra adli sicil kaydı sorgulama sistemi alanından hangi kuruma adli sicil kaydınızın verileceğini seçerek sorgulama sonucuna ulaşılabilmektedir. Sistem üzerinden ulaşılan kaydın çıktısı alınarak ilgili kurumlara iletilebilir. Bir gün içinde 4 adet belge alınabilmektedir.Alınan belgeler benzer kurumlarda ek nüshalar alınarak kullanılabilir.

Adli Sicil Kaydınızı Sorgulamak İçin Tıklayın
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)