AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASIAĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Günümüzde pek çok suçun karşılığı kanunlarla belirlenerek suçların önüne geçilmeye çalışılmıştır. Bu suçların en ağırı adından da anlaşılacağı gibi ağırlaştırılmış müebbet cezasıdır. Bu suç ile devlet suçların işlenme oranını düşürmek ve işlendikten sonra da işleyen kişinin gerekli cezayı almasını amaçlamıştır.

Ağırlaştırılmış müebbet şartları nelerdir?

Ağırlaştırılmış müebbet cezası alancezalılar tek kişilik hücrede kalır.  Hükümlü günde sadece bir saat açık havaya çıkabilir ve spor yapabilir. Gösterdiği iyi hal durumlarında bu süre uzatılacağı gibi kendisi ile aynı ünitede kalan hükümlülerde temasta bulunması halinde bu süre kısıtlanabilir. Kaldığı yerin imkanlarına göre sanat veya meslek etkinliği yürütebilir. Kurum idare kurulunun uygun gördüğü hallerde on beş günde bir  kez telefon edebilir. Bu telefon süresi on dakikayı geçemez. Hükümlüyü eşi, altsoy ve üstsoyu, kardeşi belirlenen gün, saat ve koşullarda on beş gün aralıklarla görüşebilir. Bu görüşme süresi bir saati geçemeyecek şekildedir. Hükümlü hiçbir şekilde izin isteyemez. Tüm sağlık tedbirleri ve tıbbi tetkikler devlet ve üniversite hastanelerinde tek kişilik odalarda uygulanır.

Kanunlara göre ağırlaştırılmış hapis cezasının otuz yılını dolduranlar koşullu olarak serbest  bırakılabilirler. Fakat birden fazla ağırlaştırılmış müebbet cezası alan hükümlülerin koşullu salınması için otuz altı yılını doldurmaları gerekmektedir. Suç işlemek için örgüt kurmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası alan hükümlüler otuz altı yılını, birden fazla ağırlaştırılmış müebbet cezası alan hükümlülerin kırk yılını doldurduklarında koşullu serbest bırakılmaları kanunlarda bulunmaktadır.

Ölüm suçu ve terör suçu işleyerek ağırlaştırılmış müebbet alan hükümlüler ömürleri boyunca hapis cezası devam eder.

Bir vatandaşın ağırlaştırılmış müebbet cezası alması için gerekli olan durumlar kanunda şu şekilde belirtilmiştir: suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kasten öldürme, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, devletin güvenliğine karşı suç işlemek, anayasal düzene karşı işlenen suçlar sonucunda hükümlü ağırlaştırılmış müebbet cezası ile   karşılaşabilir.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)