ARABA CAM FİLMİ CEZASI ARABA CAM FİLMİ CEZASI

Araba cam filmi araç içini dış gözlerden korumak, aracın görselliğine şıklık katmak ve yaz aylarında güneş ışığının aracın içine girmesine bir nebze de olsa engel olmak için yapılan bir uygulamadır.

Ancak araç içini göstermeyen bu film tabakası trafik kurallarına göre sakıncalı sayılmaktadır.

Buradan yola çıkılarak kesilen trafik cezaları araç sahibini zor duruma sokabilmektedir. Aracının camlarında renkli film olan ve bu yönde adına araba cam filmi cezası kesilen sürücüler bu cezanın yasallığı konusunda tereddüt yaşamaktadır.

Ancak karayolları kanununun 30/1-b bendinde “ görüşü engelleyecek ya da herhangi bir kaza anında içindekiler için tehlike olabilecek süs aksesuar eşya ve çıkıntıların tespit edilmesi durumunda idari para cezası uygulanacağı” belirtilmektedir. Buna göre araba cam filmi cezası uygulamasınında yasal çerçeveler içinde uygulandığı anlaşılmaktadır.
Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Faruk Doğru dedi ki:

    Arabalardaki cam filmi hakkındaki kanun(30/1-b) deki ”görüşü engelleme ”sözcüğü sürücünün görüşünün engellenmesinden bahseder ki cam filmi ön ve arka camlarda yoksa ki zaten içerden de görüş engellenmemektedir.Bunun yorumunu eğip bükerek ceza yazmak bence fazla zorlama olmaktadır.F.D.