Araç Takip Mesafesi CezasıAraç Takip Mesafesi Cezası

Trafik denilince aklımıza ilk gelen şey sıkışmış yüzlerce aracın sıra halinde oldukça düşük hızlarla ilerlediği bir olay aklımıza gelir. Ancak trafik sadece bundan ibaret değildir ki oldukça geniş bir anlama sahiptir. Trafik denilince araçların seyir ettiği her türlü yol akla gelmelidir ki trafik kurallarına bu kavram göz önünde bulundurarak dikkat edilmelidir. Trafik kurallarından en önemlisi önünüzdeki aracı izlerken ki kurallardır. Çoğu sürücü seyir halindeyken önlerindeki araçların durumunu göz ardı ederek sollama yaparlar ya da hızlanırlar bu durum iki araç içinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çünkü hem kendi aracınızı hem de önünüzdeki aracı düşünerek hareket etmelisinizdir. Görüş bulamadığınız noktalarda öndeki aracı sollamak ya da hızını artırarak arkadan yaklaşmanız durumunda önünüzdeki aracın karşısına çıkacak ani bir durumu göz ardı edersiniz ki bu yüzden sizde farkında olmadan ani fren yapan öndeki araca çarpabilirsiniz.

Trafikteyken öndeki aracı takip etme kurallarına uymamız oldukça önemlidir. O aracın taşıdığı yükü ve teknik durumunu, trafiğin ve yolun durumunu, hava koşullarını ve kendi aracınızın durumunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde trafik kurallarını ihlal ederek ölümcül kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Özellikle kendi aracınız ve takip ettiğiniz aracın yük ve teknik özelliklerine dikkat etmelisiniz. Örneğin karlı bir yolda yüklü bir araç kullanırken aracınızın teknik özellikleri yeterli olmayabilir ve bir yokuştan inerken ani fren durumunda aracınızı durduramayıp önünüzdeki araca vurma ihtimalinizi bir hayli yüksektir.

Diğer bir aracı takip ederken uymanız gereken trafik kurallarını ihlal etmeniz durumunda 88.00 Türk lirası ve 15 ceza puanı ile cezalandırılırsınız. Eğer belli tarihler arasında cezanızı ödemek isterseniz para cezanızda %25 oranında indirime sahip olursunuz ve 66.00 Türk lirası ödersiniz.
Etiketler: ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)