ASKERİ TESİSLERİ TAHRİP EDİP DÜŞMAN ASKERİ HAREKETLERİ YARARINA ANLAŞMAASKERİ TESİSLERİ TAHRİP EDİP DÜŞMAN ASKERİ HAREKETLERİ YARARINA ANLAŞMA

Bir ülkenin güvenliği, gizli olarak yürütülmektedir. Bu amaçta hizmet eden kişilerin ülkesine ve milletine karşı bağlı olması ve bu uğurda gerekirse canını dahi vermesi gerekir. Fakat bazı durumlarda, diğer ülkelerin gizli elemanı olarak devlet içinde pozisyon alan kişiler olabilmektedir. Herhangi bir şekilde bilgilerin bu ülkelere sızdırılması, içeriden gizli bilgilerin ele geçirilmesi, askeri tesislerin tahrip edilmesi ya da bu amaç uğrunda kullanılması suç teşkil etmektedir. Bu tür durumlarda bu kişilerin tespit edilmesi ile birlikte hakkında işlemler yapılmaya başlanmaktadır. Bu şekilde davranan kişilere ağır cezalar verilmektedir.
Bir tesisin ya da askeri birimin, eşyanın tahrip edilmesi durumunda kişilere ağır hapis cezaları verilmektedir. Bu hapis cezalarının minimum limiti 6 yıldan başlamaktadır. Suçun durumuna göre ise 12 yıla kadar çıkartılabilmektedir. Bu tür suçları işleyen kişiler, başka ülkelerin yararına bu işleri yapıyor, düşmanların işini kolaylaştırıyor ve onlar için ülkeyi zora sokuyorsa verilecek ceza çok daha arttırılmaktadır. Bu tür durumlarda bu kişiler için müebbet hapis cezası verilmektedir. Bu konuda ülkemizde herhangi bir şekilde taviz verilmemektedir. Bu kişilerin ceza alabilmesi için işlediği suçun tespit edilerek delillendirilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar sağlandığı takdirde gerekli soruşturma ve incelemeler başlatılmaktadır. Bu doğrultuda kişiler bundan sonra o görevlerinde bulunamadığı gibi uzun süre hapis cezası alarak cezasını çekmeye başlamaktadır.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)