BİLİŞİM SİSTEMİNE GİRMEBİLİŞİM SİSTEMİNE GİRME

Dijital ya da yazılı olan bilişim sistemleri, güvenlik bakımından özel önlemler alınarak korunmaktadır. Bu bakımdan kişilerin bu tür güvenlik önlemlerini geçerek sistemlere giriş yapması önlemler dahilinde cezalandırılmaktadır. Bu tür suçlara karışan ya da direk bu suçu işleyen kişilere Türk Ceza Kanunu’nun 243. Maddesine göre hapis cezası ve adli para cezası verilmektedir.
Bilişim Sistemine Girmenin Cezaları
Bilişim sistemine izinsiz  giren, sızan kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesine dayanarak ceza verilmektedir. Kişilere verilecek olan cezalar hapis cezası olarak belirlenmiştir. Buna göre bu kişilere bir yıla kadar uzayabilen hapis cezası verilebilmektedir. Hapis cezasının yanında adli para cezasının verilmesi de mümkündür. Cezalarda bazı durumlarda indirimler de gidilebilmektedir. Öyle ki bedelli bir şekilde giriş yapılabilen sistemlere izinsiz girilmesi durumunda kişilere daha az ceza verilmektedir. Bu kişiler için verilecek olan ceza yarı oranında indirilerek kişilere verilir.
Verilerin Yok Edilmesi
Bilim sistemlerine izinsiz bir şekilde giriş yapan ve bu işlemler sonucunda verilerin yok edilmesine sebebiyet veren kişiler daha ağır bir şekilde cezalandırılmaktadır. Bu şekilde bilim sistemlerine zarar veren kişiler, altı aydan başlayan hapis cezası alırken, cezanın en üst sınırı 2 yıla kadar çıkartılabilmektedir. Bu konudaki yetki, davanın hakimi olurken, yok edilen verilerin durumuna ve cezayı işleyen kişinin siciline göre bu konuda karar verilmektedir.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)