BULAŞICI HASTALIKLARA İLİŞKİN TEDBİRLERE AYKIRI DAVRANMABULAŞICI HASTALIKLARA İLİŞKİN TEDBİRLERE AYKIRI DAVRANMA

Bir kişide ya da bölgede ortaya çıkan bulaşıcı hastalık gibi durumlarda acil önlem planları hazırlanır. Bu sayede bulaşıcı hastalık karantina altına alınarak tedavi edilmesi ve diğer kişilere bulaşması önlenir. Bu tür durumlarda vatandaşların, hastalığı yaymaması adına ve sağlık yetkilileri tarafından verilen direktiflere uyması için bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelere uyulmaması durumunda kişiler suç işlemiş sayılarak haklarında sorgulama başlatılır ve yasalara karşı bir durum yaşanmış ise bu kişiye ceza verilir.
Bulaşıcı hastalıklarda aykırı davranma
Bulaşıcı hastalık konusunda kişilerin aykırı davranması için devlet tarafından kesin talimat verilmesi gerekmektedir. Aksi halde kişinin suç işlemiş sayılması mümkün değildir. Bir bölgede ciddi derecede bir hastalık söz konusu olduğunda konuyla ilgili uzmanların raporları doğrultusunda karantina bölgesi ilan edilmesi istenir ve bu karantina durumunda bölgeye giriş ve çıkışlar yasaklanır. Bölgede yaşayan vatandaşlar da ne olursa olsun o bölgeden çıkması karantina bitimine kadar mümkün değildir.
Tedbirlere aykırı davranmanın cezası
Devlet tarafından karantina altına alınan ve bir takım tedbirler uygulanan bölgede bu önlemlere karşı davranan, karantina bölgesine giriş veya çıkış yaparak diğer insanların hayatını tehlikeye atan kişiler hakkında suç işlediği gerekçesi ile sorgulama başlatılır. Bu kişilere mahkeme tarafından hapis cezası verilir. Bu tür durumlarda adli para cezası verilmesi uygun görülmemektedir. Hapis cezası üç aydan başlayarak bir yıla kadar çıkabilmektedir
Etiketler: ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)