Çalıntı Araç SorgulamaÇalıntı Araç Sorgulama

Araç satın alımı sürecinde günümüzde sosyal medyanında etkisi ile dolandırıcılık tarzındaki olaylar oldukça artış göstermiştir.Piyasada bulunan sıfır ve ikinci el araç çeşitliliğinin içinde araç almak isteyen satın alma isteklileri bir çok sıkıntılı durumla karşı karşıya gelebilmektedir.Elbete ki sıfır araçlarda bu risk daha düşük olsa dahi ikinci el araç alımlarında kazalı araç,çalıntı araç , kredili yada ipotekli araç gibi bir çok durumla karşı karşıya olunması söz konusudur.

Özellikle artan araç popülasyonuna bağlı olarak çalıntı araç satışlarıda son birkaç yılda artış gösteren bir trend izlemektedir.Bu nedenle çalıntı araç alımlarından korunabilmek için araç satın alımı sağlayacak vatandaşların satın alma için gerekli meblağın ödenmesinden önce araçla ilgili araştırmalarını dikkatlice yapmaları gerekir. Bu durumdan vatandaşları korumak için emniyet genel müdürlüğü çalıntı araçların sorgulamalarının yapılabildiği sistemleri vatandaşların kullanımına açmıştır.E-devlet üzerinden yapılabilen bu sorgulama için aracın plaka bilgisine sahip olunması yeterlidir.

Önceki süreçte e-devlet girişi için PTT üzerinden şifre alınması gerekiyorken şuan birçok bankanın internet giriş şifreleri ile e-devlet  sistemine giriş yapılabilmektedir. E-devlet web site adresi https://www.turkiye.gov.tr olarak bilinmektedir.Aynı zamanda arama motorları üzerinden e-devlet yazıldığında da sayfala erişim sağlanabilir. Web sitesin girdikten sonra sayfanın sağ üstünde yer alan sisteme giriş botunu aracılığı ile sisteme kişilsel bilgiler  ile giriş  yapılabilinmektedir.Giriş yaparken birkaç farklı giriş metodundan size uygun olanı tercih edebilirsiniz.En kolay giriş metodu ise kullandığınız bankanın internet giriş bilgileri ile sisteme giriş yapmanız olacaktır. Sisteme girdikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü araç sorgulama ekranından sorgulamak istediğiniz araç plakasını girmeniz çalıntı araç sorgulamasını yapabilmeniz için yeterli olacaktır.Bu alandan aracın ruhsat tarihi, tescil birimi, model yılı, rengi, markasını ve hak mahrumiyeti olup olmadığı gibi bilgileri de görüntülemeniz mümkündür.

Sorgulamayı yapacağını e-devlet linki ise https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama olarak kayıtlıdır.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)