DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASININ ENGELLENMESİDİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASININ ENGELLENMESİ

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların, Türkiye Cumhuriyeti anayasasında belirlenen haklar dahilinde herhangi bir konuda bilgi almak, şikayette bulunmak ya da diğer konularda ricasını iletmek amacıyla dilekçe yazabilmektedir. Bu kişinin yasalarla güvence altına alınmış bir hakkıdır ve herhangi bir şekilde engellenmesi ya da hakkın kişinin elinden alınması mümkün değildir. Bu tür durumlarda kişiye karşı suç işlemiş sayılarak yasalara karşı cezai işlem gerektiren bir davranış sergilenmiş olur.
Dilekçe hakkı nasıl engellenir?
Dilekçe hakkının engellenmesi çeşitli şekillerde olabilmektedir. Özellikle devlet dairelerinde çalışan memurların, kişiye karşı hususi münasebeti nedeniyle işi ağırlaştırma ve kişinin dilekçesini işleme koymama durumları görülebilmektedir. Bunun yanında bir konu hakkında dilekçenin işleme konması ile herhangi bir şekilde işleri zarara uğrayacak kişilerin bu duruma engel olmaya çalışması dilekçe hakkının engellenmesine örnek teşkil etmektedir. Bu şekilde davranan kişilerin tespiti halinde olay hakkında inceleme başlatılarak mahkemede yargılanır.
Dilekçe hakkının engellenmesinin cezaları
Belirtilen şekillerde suç işleyen kişiler hakkında hapis cezası verilmektedir. Hapis cezası altı yıldan başlatılmaktadır. Hapis cezasının daha az olması mümkün olmadığı gibi bu tür durumlarda adli para cezası verilmesi uygun görülmemektedir. Dilekçe hakkını engelleyen kişilerin tespiti durumunda mağdur durumda olanların şikayeti önemlidir. Bu nedenle bu kişilerin gerekli yerlere şikayette bulunması gerekir.
Etiketler: ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)