DÜŞMAN DEVLETE MADDİ VE MALİ YARDIM | DÜŞMANA YARDIM CEZALARI | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

DÜŞMAN DEVLETE MADDİ VE MALİ YARDIMDÜŞMAN DEVLETE MADDİ VE MALİ YARDIM

Ülkemizin güvenliği konusunda gerekli önlemler Türk Ceza Kanunu’nda belirlenmiştir. Bu doğrultuda, bu yönde herhangi bir davranışta bulunan ve suç işleyen kişiler bu kanunlar doğrultusunda yargılanarak cezalandırılmaktadır. Bu konuda en önemli suçlardan birisi de düşmen devlete maddi ve mali yardım etmektir. Bu konuda ülkedeki kişilerin güvenliğini tehlikeye düşürmek, ülkeyi zarara sokmak gibi pek çok suç işlenmektedir. Bu konuda suç işleyen kişiler, yasalar doğrultusunda cezalandırılmaktadır. Bu cezalar da hapis cezası olarak belirlenmiştir.
Türkiye’nin düşmanlarına karşı para ve ya eşya yardımı yapan kişiler, ciddi bir suç işlemiş olarak kabul edilmektedir. Bu kişilere verilecek olan cezalar, beş yıldan başlayan hapis cezaları ile cezalandırılmaktadır. Bu konuda verilecek en üst limit ise on beş yıl olarak belirlenmiştir. Bu suçun işlenişinde cezayı ağırlaştıran çeşitli unsurlar da olabilmektedir.
Düşmana maddi ve mali yardımın cezaları
Düşmana karşı bu şekilde yardım yapan kişiler, savaş zamanında bu tür suç işlemişse eğer kişilere verilecek olan cezalar aynı şekilde belirlenmiştir. Bunun yanında savaştan önce başlayan ve savaş sonrasında da devam eden, nerede olduğu önemli olmaksızın bu şekilde suç işleyen kişiler de aynı şekilde ceza verilmektedir. Kişilere verilecek olan bu cezaları suçun şeklinde göre değişebilmektedir. Kişiler bu suçları ile başka bir olaya sebebiyet vermişse verilecek olan ceza çok daha fazla olabilmektedir.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)