E devlet Hastane Borç SorgulamaE devlet Hastane Borç Sorgulama

Devletimizde sigortalı bir işte çalışan her bireyin devlet hastanelerinde muayene olma hakkı bulunmaktadır. Eğer iş yeriniz sigorta primlerinizi düzgün yatırmıyorsa yada sigortanıza rağmen ek bir ödeme yapmanız gerekliliği bulunan durumlarda hastane sizi borçlandırmaktadır. Özellikle her muayenede alınmakta olan katkı paylarının ödenmemesi hastanede bulunan borçluluğun artmasına neden olabilir.Bu bilgileri sorgulayarak borç durumunuzu öğrenebilir ve bir sonraki ilaç alımınızda eczane aracılığı ile ödeyeceğiniz borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

E-devlet sitesine giriş yapmak için arama motorlarına e-devlet yazmanız yeterlidir. Sorgulamayı yapabileceğiniz sayfaya https://www.turkiye.gov.tr/ linki üzerinden doğrudan ulaşmanız mümkündür.Sisteme giriş yapmak için PTT şubelerinde 2 TL ücret ile E-devlet giriş şifresi edinmeniz gerekir.Aynı zamanda sisteme giriş için mobil imza alabilir yada kullanımda olan internet bankacılığı şifreniz ile hemen hemen çoğu banka üzerinden bağlanabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra muayene katılım ücret ve borç bilgilerinizi sorgulayabileceğiniz alan Sosyal Güvenlik Kurumu menüsünde yer almaktadır. 4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama linki üzerinden tıklama yaptığınızda muayene bilgilerinizi ve bu bilgilerin yanında yer alan detay kutusunda ise hangi hastanede işlem yapıp ne kadarlık ödeme çıktığını görüntülemeniz mümkündür.Eğer detay kutusu çıkmadıysa bu o muayene ait ödemeyi yapmadığınızı göstermektedir.

Günümüzde devlet hastanelerinde yapılan muayeneler karşılığında 5 TL özel hastanede sosyal sağlık sigortası kapsamında yapılan muayeneler içinse 12 TL katkı ödemesi alınmaktadır. Bu duruma hastaların bir kısmı alışamamış olsa dahi devletin verdiği ücretsiz sağlık hizmetinin devamlılığı ve bu hizmeti veren hastanelerin bakım onarım masrafları gibi gerekçelere bağlı olarak bu katkı payları alınmaktadır.Acil servis muayenelerinde ise katkı payı alınmamakla beraber eğer acil servise başvurduğunuz halde durumunuz acil değilse gene katkı payı yansıtılması gerçekleşecektir.

Sorgulamayı https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama linki üzerinden doğrudan yapabilirsiniz. Elbette linke tıkladığınızda gene sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)