E-Devlet Şifresini Kaybettim Ne Yapmam Gerek? | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

E-Devlet Şifresini Kaybettim Ne Yapmam Gerek?E-Devlet Şifresini Kaybettim Ne Yapmam Gerek?

Aklımızda o kadar çok şifre var ki hangisine ne verelim kafamızda nasıl kodlayalım, bir yere yazsak sorun olur mu? harf mi vermeliyim sayı mı yada daha güvenli olsun diye karakter mi vermeliyim diyoruz.

Fakat telefonumuzda kayıtlı şifreler silindiğinde e-posta,sosyal medya hesapları,e-devlet vb. bu sefer acaba hangisine ne şifre verdim diyoruz… Daha sonra şifre mi unuttum seçeneğini deniyoruz e posta gelmesini istiyoruz yada cep telefonumuza mesaj gelmesini bekliyoruz.  Bunda da sorun yok fakat ya e posta şifresinide bilmiyorsak yada cep telefonumuz değişti ise sorunlar iyice artıyor.

Konumuz E-devlet Şifresini kaybettiğimizde ne yapmalıyız?

e-Devlet Şifresinin kullanımı ile ilgili pek çok hatalı bilgi, çeşitli ortamlarda yayılmaktadır. Bu sebeple, öncelikle e-Devlet Şifresi”nin kaybedilmesi veya unutulması durumunda yapılması gerekenlerle ilgili sizlere kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz…

-Devlet Şifrenizi unutursanız yeniden temin etmek için PTT şubelerine başvurmak zorunda değilsiniz. Eğer daha önce kullanıcı profilinize cep telefonu bilginizi tanımladıysanız, şifrenizi kendi kendinize ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz. Şifre yenileme işlemini Şifremi Unuttum sayfamızı ziyaret ederek veya e-İmza, Mobil İmza ya da İnternet Bankacılığı seçeneklerinden biri ile sisteme giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Youtube (https://youtu.be/l9I6j0o2peE) sayfamızdan şifre yenileme ile ilgili Kamu spotunu izleyebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı Şifreniz asla iptal olmaz.Şifrenizin talebiniz ve bilginiz olmaksızın herhangi bir nedenle iptal edilmesi ya da kullanıma kapatılması söz konusu değildir.Şifrenizi hiç kullanmadan ya da değiştirerek kullanmaya başladıktan sonra sisteme 1 ay, 2 ay3 ay1 yıl ya da daha uzun sürelerde hiç giriş yapmamış olsanız bile, şifrenizin geçersiz olması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Kişisel bilgilerinizin güvenliği için, sistem 3 ayda bir şifre değişikliği yapılması uyarısında bulunur. Ancak bu durumda bile isterseniz şifrenizi değiştirmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.
e-Devlet Kapısı Şifreniz size özeldir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.Kredi başvurusu, işe giriş v.b. nedenler ile sizden şifrenizi isteyen kişilere şifrenizi vermeyiniz. Şifrenizi verdiğiniz kişiler pek çok kişisel bilginize ulaşabilir ve adınıza işlem yapabilir.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)