E-Devletten Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?E-Devletten Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son Zamanlarda E-Devlet kendinden söz ettirmeyi başarıyor. Hayatımıza çok kolaylıklar getirmeye devam ediyor. Muhtarlıklardan alınan ve ücret ödenen birçok evrak artık bir tıkla elimizin altında.

Hem ekonomik hem de zamandan tasarruf ediyoruz. İş yerine başvuru yaparken ,öğrenciler burs alırken veya bir devlet dairesine bir iş için başvurduğumuzda istenen evraklar çok hızlı bir şekilde elimizin altında olmuş oluyor…

Artık her ay acaba bu hafta hangi çılgın proje var diye bekler olduk. Bu sefer E-devlet “Mirascılık Belgesi” alabilecek.

Konuyla ilgili olarak e-Devlet’ten yapılan açıklama şöyle:

“Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.” şeklinde açıklama yapılmıştır.

Nasıl Belge Alacağım?

https://www.turkiye.gov.tr/ adresine Tc kimlik ve Şifrenizi girdikten sonra “Veraset İlami Sorgulama” yazmanız yetmektedir..

Artık önümüzdeki ayın projesini beklemekteyiz…
 

 
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)