EGZOZ MUAYENE CEZASIEGZOZ MUAYENE CEZASI

Egzoz muayene cezası, egzoz emisyon ölçümü yapılmamış olduğu belirlenen araçlara uygulanan idari para cezasıdır. Karayolları trafik kanununda karayollarında seyreden araçların egzozlarından çıkan dumanda çevre ve insan sağlığına zararlı maddelerin havaya karışmasına engel olmak amacı ile bir takım uygulamalar belirtilmektedir.

Egzoz emisyon ölçümü adı verilen uygulama ile aracın egzoz muayenesi yapılır. Bu uygulama otomobillerde ilk 3 yaş sonunda ve bunu takip eden her 2 yılda bir, diğer motorlu araçlarda ise ilk 1 yılın sonunda ve bundan sonraki her yıl yapılması zorunlu olan bir uygulamadır.

Dizel ve hibrit yakıtlı araçlar bu uygulamadan muaf tutulmaktadırlar. Araç sahiplerinin egzoz muayene cezası işlemine maruz kalmaması için bu uygulamayı dikkate almaları menfaatleri gereğidir.
Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. asaf eser dedi ki:

    Yüksel kardeş egzoz emisyon pulunuzu tüvtürk dışında aldıysanız,söylenecek fazla bir şey yok .çünkü bir çok istasyon bu işi bakkalcılık zihniyetiyle yapmaktadır,yani ölçüm yapmadan veya ölçümde kusurlu bulunan araçlara sırf para kazanmak için pul vermektedirler.hakkımı nasıl ararım demişsiniz ,ilk önce bulundugunuz ilin çevre ve şehircilik il müdürlügünü sonrada size egzoz emisyon pulu veren istasyonu mahkemeye verin.

  2. yüksel özalp dedi ki:

    10 cu ayda egzoz emisyon ölçümünü yaptırıp muayeneye girdim hiç bir sorun yok bundan bir ay önce antakyada yol denetiminde ceza yedim 1932 tl onuda ödedim aracımda hiç bir sorun yok hakkımı yasal yollardan aramak için ne yapmam lazım yarımcı olursanız çok memnun olurum.