Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

Ehliyetsiz Araba Kullanma CezasıEhliyetsiz Araba Kullanma Cezası

Ülkemizde araç kullanmak için çeşitli sürücü belgelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sürücü belgeleri araç türüne göre değişmektedir. Araçları kullanırken sürücülerin sürücü belgelerini her zaman yanlarında taşımaları gerekmektedir. Sürücülerin belgelerini yanında taşımadan araç kullanmaları ise belirli cezalara maruz kalmalarına neden olmaktadır.

Bilindiği gibi araçları kullanmak için sürücü belgelerine ihtiyacımız bulunmaktadır. Sürücü belgesi olmadan araç kullanmak yasaktır. Ülkemizde sürücü belgesini almamış veya sürücü belgesi olduğu halde yanında taşımamış kişilere sıkça rastlanabilir. Bu durum karşısında ise trafik yetkilileri gerekli incelemeleri yaprak gerekli cezaları uygulamaktadır. Sürücü belgesi olmayan kişiler öncelikle sürücü belgelerini en kısa süre içerisinde alarak sağlıklı bir şekilde trafikte araç kullanabilirler. Kullanılacak olan aracın türüne göre sürücü belgesi seçilmelidir. Sürücü belgeleri farklı araçlar için tasarlandığı için tek bir sürücü belgesi ile bütün araçlar kullanılmamaktadır. Bu nedenle sürücü eğitimlerinde de alınacak olan sürücü belgesi çeşidine göre de değişmektedir.

Sürücü belgesi olmadan araç kullanmak trafikte olduğu gibi boş yollar, arazi gibi alanlarda da yasaktır. Özellikle sürücü belgesi almadan önce araba kullanmayı öğrenmek isteyenler boş mekanlarda araç kullanmaktadır. Güvenli olmayan ve araç kullanma eğitimi verme yetkili olmayan kişiler tarafından bu davranışlar ceza ile karşılık bulmaktadır. Eğer sizlerde böyle bir urum yaşıyorsanız araç kullanma eğitimi veren kişilerden hizmet almalısınız.

Araç seyir halindeyken sürücünün sürücü belgesine sahip olmaması veya sürücü belgesini yanında bulundurmaması durumunda para cezası uygulanmaktadır. Uygulanan para cezası tutarı 1.609TL olarak belirlenmektedir. Ceza hem sürücüye hem de araç sahibine kesilmektedir. Araç sahibi de bu durumdan sorumlu tutulmaktadır. Ceza erken ödeme durumunda %25 indirim ile 1.206,75TL olmaktadır. Ayrıca sürücü araç kullanmaktan men edilmektedir. Eger sürücünün ehliyeti var ise yanında taşımıyor  ise cezası 189 tl idari para cezası kesilmektedir.Bu ağır cezaya maruz kalmamak için sürücü belgesinin her zaman taşınması oldukça önemlidir.2015
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)