Ehliyette Otomatik Vites Dönemi | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

Ehliyette Otomatik Vites DönemiEhliyette Otomatik Vites Dönemi

2016 yılına az bir süre kala ehliyet yönetmeliğinde çok ciddi değişikliklere gidildi. Yapılan değişikliklerde özellikle bayan sürücüleri ilgilendiren gelişmelerden biri de ehliyette otomatik vites döneminin başlamasıdır. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik sayesinde artık sürücü belgesi almak için gidilen direksiyon sınavında otomatik vites şanzımanlı araçlar tercih edilerek sınava girilebilecek.

Bilindiği gibi sürücü belgesi alabilmek için direksiyon sınavında düz vites şanzımanlı araçların kullanılması gerekliydi. Bu durum erkek sürücülerin yanı sıra bayan sürücüler içinde zorlu olabilmekteydi. Yapılan çalışmalar ile artık ehliyette otomatik vites dönemi başladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yaptığı değişiklik sonucunda artık düz vitesin yanı sıra otomatik şanzımanlı araçlar da seçilebilecek. Bu sayede düz vites kullanmakta zorlanan kişiler ehliyet sınavlarını daha rahat bir şekilde geçebilecekler.

Otomatik vites araçlar ile sınava girecek olanlar sınavı geçmeleri halinde aldıkları sertifika ile sadece otomatik vitesli araçları kullanabilme yetkisine sahip olabilecekler. Alınan sertifika sonrasında trafikte düz vites araç kullanmaları yasaklanacaktır. Otomatik vites araçlar ile sınava girecek olan adayları bu ayrıntıya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ehliyette otomatik vites dönemi için yapılan düzenlemelerin yanı sıra aday sürücülük uygulaması da 1 ocak 2016 yılında başlayacak. Buna göre alınan ilk ehliyet adaylık ehliyeti olacaktır. 2 yıl sonrasında ise adaylık bitecek ve normal ehliyetlerini alacaklardır. Düzenlemede adaylık süreci olan 2 yıl içerisinde alkollü araç kullanma, hız sınırını aşma, kırmızı ışıkta geçme gibi ihlallerde çok önemli. Eğer 2 yıl içerisinde herhangi bir ihlal yapmaması sonrasında psikolojik değerlendirme yapılacaktır. Olumlu görülen adaylara ehliyetleri verilecek ve adaylık dönemleri bitecektir. Yapılan bu değişiklikler ile hem adayların sınavlarını kolay bir şekilde geçebilmeleri hem de daha dikkatli olmaları için oldukça faydalı olacağı düşünülmektedir.
Etiketler: ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)