Emeklilik Başvurusu Sorgulama | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

Emeklilik Başvurusu SorgulamaEmeklilik Başvurusu Sorgulama

Yıllarca çalıştıktan sonra emekliliği hak ettiğinizde bazı başvurular yapmanız gerekmektedir. Emekli şartlarını taşıdıktan sonra emekli maaşınızı almak için yapacağınız başvurular sonrasında başvuru cevabınız belirli bir süre sonra sizlere iletilmektedir. Genel olarak emeklilik maaşı için yapılan başvurular 1 ile 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Daha sonrasında ise emekli maaşı tahsil edilebilmektedir. Emeklilik başvurusu sorgulama işlemi sayesinde de başvurunuzun son durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emeklilik  için başvuru yaptıktan sonra başvurunun sonuçlanması belirli bir süre aldığı için kişiler başvurularının son durumu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu duruma karşı yetkililer gerekli çalışmaları yaparak çeşitli kanallardan emeklilik başvurusu sorgulama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır. Sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için üç çeşit yol izleyebilirsiniz.

Emeklilik başvurusu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle interneti kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden e-devlet sistemini kullanarak sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün. Bu işlem için e-devlet sistemine öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra emeklilik kategorisine göre (4A, 4B, 4C) sorgulama yapmanız yeterlidir. Sorgulama sonrasında ise emeklilik başvurunuzun son durumu hakkında sizlere detaylı bilgi verilmektedir.

İnternet haricinde emeklilik başvurusunu yaptığınız SGK Merkezi ile de görüşebilirsiniz. Telefon ile görüşmeniz ile ilgili memur sizlere bu konuda gerekli desteği verecektir. Sistemde verilen bilgiler sizlere sunularak emeklilik maaşı başvurunuzun ne durumda olduğu sizlere iletilecektir. Son olarak telefon ile işleminizi gerçekleştiremezseniz yapmanız gereken başvuru yaptığınız SGK Merkezi’ne gitmektir. SGK Merkezinde başvuru sonrasında sizlere verilen takip numarası ile veya vatandaşlık numaranız ile ilgili memurun gerekli sorgulamaları yapmasını sağlayabilirsiniz. Burada yapılacak olan gerekli sorgulama işlemleri sonrasında emeklilik başvurunuzun son durumu hakkında detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Emeklilik başvurunuz ortalama olarak 1 ile 3 ay arasında sonuçlanacağı için bu süreleri aşan durumlarda sorgulama işlemlerini gerçekleştirerek son durum hakkında bilgi alabilirsiniz.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Muhammed taş dedi ki:

    Temiz mahkemenin kararı