Gib Haciz SorgulamaGib Haciz Sorgulama

Adınıza kayıtlı haciz işlemleri varsa artık bu bilgileri internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Gib haciz sorgulama işlemi sayesinde adınıza görünen güncel haciz işlemlerini takip etme imkanı bulunmaktadır. Hem bilgisayarınızdan hem de cep telefonunuzdan Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB) sitesine girerek haciz işlemlerin inceleyebilirsiniz.

Haciz alacaklarını tahsil edemeyen alacaklı konumunda olan kişilerin başvurduğu bir durumdur. Borçlu eğer borcunu ödemiyorsa ve borçluya verilen vade dolmuşsa avukatlar aracılığı ile haciz işlemlerini başlatabilirsiniz. Hem bireysel hem de kurumsal olarak haciz işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Avukatlar aracılığı ile açılan dava sonrasında haklı bulunmanız halinde haciz işlemleri için onay çıkmaktadır. Haciz işlemlerinin başlatılması sonrasında borçlunun üzerine kayıtlı olan taşınmaz mallarda veya maaşa haciz konulabilmektedir. Borçlu kişi eğer borcunun takside bağlanmasını talep ederse bu durumda borçlunun maaşına haciz konulup belirli bir vadede borcun ödenmesi istenmektedir.

Bu gibi durumlarda haciz dosyalarının takibi oldukça önemlidir. Bu takip icra mahkemelerinde yapılabilmektedir. Ancak insanların sürekli olarak icra dairelerine gidecek vakti olmayabilir. Yaşanılan bu durumu ortadan kaldırmak için internet üzerinden haciz sorulama işlemleri yapılabilmektedir. Gelir idaresi Başkanlığı’nın web sitesinden adınıza kayıtlı haczin olup olmadığını öğrenebilir ve üzerinizde olan hacizlerin son durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gib haciz sorgulama işlemini gerçekleştirmek için buraya tıklayınız. Açılan sayfada bazı bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Öncelikle vatandaşlık numaranızı girmelisiniz. Daha sonra nüfus  cüzdanı seri ve numarasını girmeniz gereklidir. Üçüncü alanda ise anneniz, babanız veya çocuklarınızdan herhangi birinin vatandaşlık numarasını girmelisiniz. Eğer bu bilgi elinizde yoksa annenizin kızlık soyadının istenilen harflerini belirtmelisiniz. Son olarak güvenlik kodunu girdiğinizde işlemi tamamlamış olmaktasınız. Karşınıza çıkan sayfada üzerinize eğer kayıtlı haciz işlemleri varsa çıkmaktadır. Eğer herhangi bir haciz işlemi yoksa borç bulunamadı uyarısı verilmektedir.

Gib haciz sorgulamak için tıklayınız
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. EMRE dedi ki:

    34 LJ 0679 PLAKALI ARACIN HACİZ YADA YAKALAMASI VARMI ACİL ATIN ALICAMDA..??