GÖREVE İLİŞKİN SIRRIN AÇIKLANMASIGÖREVE İLİŞKİN SIRRIN AÇIKLANMASI

Bir işte çalışan kişi, bu iş yeri hakkında herhangi bir bilgiyi başka birilerine vermesi, sunması bu konuda kişinin suç işlemesine sebep olacaktır. Bu nedenle kişilerin özellikle bir sır olan işteki durum ile ilgili üçüncü kişilere ya da firmanın rakiplerine herhangi bir şekilde bilgi vermesi suç teşkil etmektedir.
Bu sadece sırla sınırlandırılmış da değildir. Öyle ki bir belgenin, evrakın herhangi bir şekilde dışarıya sızdırılması da aynı şekilde suçtur. Bunun yanında ihaleler öncesinde, şirketin vereceği ihale fiyatlarını rakiplere vererek, şirkete zarar vermek, ajanslık yapmak, kişilerin cezalandırılmasını gerektiren durumlardır.
Sırların açıklanma cezaları
Bu şekilde suç işleyen kişilerin yaptıkları suç tespit edildiği takdirde kişi hakkında soruşturma başlatılmaktadır. Bu soruşturma sonunda kişinin yaptıkları delillerle ispat edildiği takdirde mahkeme karşısına çıkartılarak kişi yargılanır. Bu konuda kişinin sadece bu fiili işlemesi halinde hapis cezası verilmektedir. Hapis cezası bir yıldan başlamaktadır. Hapis cezasının en üst limiti ise dört yıl olarak belirlenmiştir. Bu suçun görev bittikten sonra yapılması halinde de yine aynı ceza verilmektedir. Bu nedenle kişilerin görevinin bitmesi, ceza verilmemesi için bir yeterlilik değildir. Bu konuda işlenen suç ile beraber başka suçlar da işlenmiş ya da kötü sonuçlara sebebiyet verilmiş ise bu durumlar için de yine ceza verilmektedir. Bu bakımdan kişinin alacağı cezanın kesin bir limiti bulunmamaktadır.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)