HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTMA | ASKERLİKTEN YILDIRMA | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTMAHALKI ASKERLİKTEN SOĞUTMA

Ülkemizde uygulanan askerlik sisteminde, askerlik görevi vatani bir görev olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda da askerlik için özel ve ciddi düzenlemeler getirilerek bu konuda kişilerin herhangi bir şekilde askerlik ile ilgili olumsuz düşünceler oluşturulmasına müsaade edilmemektedir. Özellikle halkı askerlikten soğutma ile ilgili davranışlarda bulunan kişilerin bu eylemleri suç olarak kabul edilerek bu konuda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 318. maddesinde düzenlenen halkı askerlikten soğutma ile birlikte bu şekilde eylemlerde bulunan kişilere verilecek cezalar ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Bu şekilde davranan kişilere verilecek cezalarda bu maddeye bakılarak karar verilmektedir.
Halkı askerlikten soğutma şeklinde çalışma yapan kişilere hapis cezası verilmektedir. Bu hapis cezasında en alt limit altı aydır ve bu konuda en çok iki yıla kadar ceza çıkartılabilmektedir. Bu cezalar için kapsam, birebir olarak yapılması durumunda geçerlidir. Kişilerin basın yolu ile geniş kitleleri bu konuda etkilemesi durumunda verilecek olan ceza da arttırılmaktadır. Basın ve yayın yolu ile halkı askerlikten soğutma suçu işleyen kişilere verilecek olan cezaların yarısı oranında daha da arttırama gidilir.
Bu suç karşısında verilecek cezalarda farklı durumlar da görülebilmektedir. Kişinin aynı suçu işlemesi, bu suçu işlerken başka durumlara da sebebiyet vermesi gibi etkenler, cezaların daha da arttırılmasına neden olabilmektedir.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)