HGS BAKİYESİ YETERSİZ İSEHGS BAKİYESİ YETERSİZ İSE

Neredeyse 1 yıldır uygulamada olan HGS ile artık ücretli otoyol ve köprülerden geçişlerde oluşan trafik sıkışıklığı son bulma noktasına gelmiştir. HGS uygulamasında araç sahibi aracın ön camına monte edilen çipe yüklenen bakiye sayesinde gişe beklemesi yapmadan geçebilmekte ve ödemesi gereken tutar elektronik ortamında bakiyesinden kesilmektedir.

Bu uygulamada sürücülere cazip gelen diğer bir detay ise HGS kartınızda yetersiz bakiye varsa bile aracın geçiş yapabilmesidir. Kaçak geçiş denilen bu sistem içinde aracın geçiş ücreti bakiyede eksi olarak görülmekte olup araç sahibi 7 gün içinde kartına yükleme yapmış ise geçiş bedeli bakiyeden düşülmektedir ve doğal olarak ceza ödeme durumunda kalmamaktadır. Ancak 7 günü aşan bakiye yüklemelerinde araç sahibi geçiş bedelinin 10 katı ceza ödemek durumundadır.

Yani araç sahibinin HGS bakiyesi yetersiz ise dahi ücretli otoyol ve köprü geçişlerinde geçiş yapma hakkına sahip olmasıdır. Amacı araç sahiplerinin yolculuk aşamasında yaşaması muhtemel trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak olan HGS uygulamasını, bu kadar cazip kılmasının en büyük etkenlerinden birisi olarak cezalandırma sisteminin daha ılımlı olması ve araç sahiplerinin HGS uygulamasına tercih etmeleri durumunda bu avantajlardan yararlanma olanağı sunuyor olması gösterilmektedir.
Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)

Bu yazı için 7 yorum yapıldı:

 1. AHMET dedi ki:

  MOTORSİKLETİM İÇİN HGS KARTI ALDIM.HER SEFERİNDE OTOYOLDA YA GİRİŞTE KARTI OKUMUYOR YA DA ÇIKIŞTA….GİRİŞTE OKUTUYORUM SARI IŞIK YANIYOR…ÇIKIŞTA OKUTUYORUM…BAZEN GİRİŞ BELLİ DEĞİL DİYE EN UZAK MESAFE ÜCRETİ ALIYOR ,BAZENSE KAÇIŞ DİYOR …LÜTFEN BENİ BU KONUDA AYDINLATINIZ….BİR SEFERİNDE MOTORDAN İNİP BİZZAT YAYA OLARAK KARTI KAMERAYA GÖSREDİM.ONU BİLE OKUMADI.

 2. ADES dedi ki:

  06 FB 1409 ARACIMIN HGS BORCU VARMI BU BORC TANIMLADIĞIM KIREDİ KARTINDAN KARŞILANIRMI

 3. yusuf atay dedi ki:

  34 ap 2385 blakalı aracı hgs borcu varmı

 4. yusuf atay dedi ki:

  34 bl 5010

  1. yusuf atay dedi ki:

   34 bl 5010 blaakalı aracı hgs borcu varmi

 5. HAYRETTİN YILMAZ dedi ki:

  33PAJ42 PLAKALI ARACIN HGS BORCU VARMI

 6. Cihan yıldız 34de1512 hgs borcu varnı dedi ki:

  Aracımın hgs borcu varnı varda ne şekilde ödöyeceğim