HÜKÜMETE KARŞI SUÇHÜKÜMETE KARŞI SUÇ

Türk Ceza Kanunu’nun 312. Maddesinde hükümete karşı suç başlığı altında vatandaşların hükümete karşı işleyeceği suçların gerektirdiği cezalar belirlenmiştir. Bu doğrultuda hükümete karşı suç işleyen kişiler, bu maddede belirtilen durumlara göre ceza almaktadır.
Özellikle mevcut hükümete karşı darbe planı yapma, hükümeti engelleme, hizmetlerini önleme gibi girişimler hükümete karşı suçlarda en çok ceza gerektiren suçlar arasında yer almaktadır. Hükümete karşı işlenen suçların millete işlenmiş olarak sayılması, bu anlamda ağır cezalar gerektirir. Öyle ki millet tarafından seçilen ve onları temsilen hükümette görev alan seçilmişlerin bu anlamda dokunulmazlığı bulunmaktadır. Seçim ile gelen hükümetin, seçimle görevini bırakması esas alındığından dolayı bu durumun aksine davranmamak gerekmektedir.
Tüm bu konularda aksine davranan, hükümete karşı bu şekillerde davranış sergileyen kişilere hapis cezası verilmektedir. Bu konuda hapis cezasında herhangi bir süre belirlenmemiş ve kişilere direk müebbet hapis cezası verilmektedir. Bu bakımdan bir şekilde bu suçlara bulaşmış, bu suçları işlemiş olan kişilerin, suçları kanıtlanırsa ömrü boyunca hapis cezasından kurtulması mümkün değildir.
Üstelik bu suçların işlenmesi sırasında başka suçlar da işlenmişse o suçlar da ayrı olarak değerlendirilmektedir: bu durumlarda müebbet hapis cezası, ağırlaştırılmış hapis cezası olarak da değiştirilebilmekte, kişilere verilecek olan ceza daha da arttırılabilmektedir. Cezaların herhangi bir şekilde adli para cezasına çevrilmesi de mümkün değildir.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)