KAÇAK ELEKTRİK KULLANMA CEZASI KAÇAK ELEKTRİK KULLANMA CEZASI

Kaçak elektrik kullanmak önemli suçlardan birisidir. Hem ülke ekonomisine verilen zarar hem de diğer vatandaşların hakkından çalmak anlamına gelen kaçak elektrik kullanma cezası 2012 yılından itibaren yapılan değişiklik ile yeni bir boyut kazanmıştır.

Buna göre kaçak elektrik kullanan özel yada tüzel kişiler hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açılabilecektir.

Bu tür kaçak kullanımlarda fail yada azmettiricilerin elektrik kurumunun uğradığı zararı soruşturma bitmeden ödemesi durumunda kamu davası açılmayacaktır.

Ancak kaçak elektrik kullanma cezası almamak adına soruşturma bitmeden belirlenen bedel ödenmiş olsa, bile etkin pişmanlıktan yaralanma hakkı 2 olduğu için adli sicil kayıtlarından araştırma yapılacak ve her durumda ilgili özel ya da tüzel kişi hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.
Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. Özlem dedi ki:

  Benm babam bizim oturugumz evdeki su sayacını evde kimse oturmuyo diye sökturdu belediyeye elektiriğide öyle ama biz oturuyoruz ev onun napmalıyız yada acsak onları cezası ne kadar hiç borc yok

 2. MUSTAFA BAŞKAYA dedi ki:

  kolay gelsin
  bir yıl önce gece sayacım yandı elektrikci çağırıp değiştirdim ertesi günde elektrik idaresine başvuru yaptım. geldiler ve mühürlediler. tam 1 yıldır 4-5 defa başvuruda blundum faturam gelmiyor diye gelip gittiklerini fakat okuyamadıklarını söylediler.
  geçen ay tekrar gelmişler nasıl olduysa bu sefer okumuşlar. ve bana 5000 tl kaçak kullanım bedeli kesilmiş ne yapmalıyım bunda benim suçum ne?

 3. uğur onğun dedi ki:

  tesisat numaramız 400-96-88-428 olan aboneligin daha önceki yıllara takiben tedaş tarafından kesilmiş olup tarafımızca geri uslsuz olarak baglanmıştır bu sebebden ceza alınmış olup borcumun olup olmadıgını ögrenmek istiyorum.açık adres :
  ADANA/SEYHAN ONUR MH 45100 SK NO 36