KAÇMAYA İMKAN SAĞLAMAKAÇMAYA İMKAN SAĞLAMA

Bir suç işleyen kişinin ya da zanlıların herhangi bir şekilde kaçması ciddi bir suçtur ve bu kişilerin alacakları cezaya, bu kaçmaları da eklenmektedir. Özellikle davalarda uygulanan iyi hal uygulamasından bu kişiler, kaçtıkları nedeniyle herhangi bir şekilde yararlanması mümkün olmamaktadır. Buna karşın kişilerin kaçmasının yanında onların kaçmasına izin veren kişiler de suç işlemektedir. Bu kişiler hakkında kaçmaya imkan sağlama suçundan dolayı cezai işlemler başlatılmaktadır.
Kişinin kaçmasına izin verme
Kişinin kaçmasına izin veren kişi hakkında hapis cezası verilmektedir. Hapis cezasında en alt limit 1 yıl olarak belirlenmiştir. En üst ceza ise üç yıla kadar çıkabilmektedir. Bu durumda, kişinin bu davranışı nasıl yaptığı önemlidir. Eğer cezası kesinleşmiş birinin geçmesine izin verilmişse, kişinin alacağı ceza, hükümlünün alacağı hapis cezası iki yıl ile beş yıl arasında değişmektedir. Bu noktada önemli kriter, kaçan kişinin aldığı cezadır. Eğer kişi müebbet ceza almışsa, beş yıldan sekiz yıla, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almışsa sekiz yıldan on iki yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir.
Kişiye verilecek cezaların daha da ağırlaştırılması mümkündür. Öyle ki kişinin işlediği bu suç sırasında zor ve cebir kullandığı tespit edilirse, kişiye verilen ceza üçte bir oranında daha da arttırılır. Ayrıca kaçan kişiler birden fazla ise ceza üçte bir oranında daha arttırılır.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)