Kış Lastiği Takmama CezasıKış Lastiği Takmama Cezası

Bakanlık tarafından yapılan çalışlar neticesinde kış aylarında yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği takması zorunlu hale gelmiştir. Yapılan düzenlemeler ile 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği takması zorunlu olmuştur.Artık kış aylarında yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği takması zorunlu hale getirilmektedir. Kış aylarının zorunlu yol şartlarına karşı güvenli bir şekilde araçların seyir etmesi için kış lastikleri oldukça önemli bir unsurdur. Bu durum bazı sürücüler tarafından yapılan uyarılara karşı ihmal edilebilmektedir. Yapılan düzenlemeler ile de artık kış lastiği takmak zorunlu olmaktadır. Ayrıca kış lastiği takmayana para cezası da kesilmektedir. Yazımızda kış lastiği takmama cezası 2015 yılı için ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.
Bakanlık tarafından yapılan çalışlar neticesinde kış aylarında yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği takması zorunlu hale gelmiştir. Yapılan düzenlemeler ile 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği takması zorunlu olmuştur. Ayrıca yapılacak olan incelemelerde bu tarihten sonra kış lastiği takmayan araçların ruhsat sahiplerine ceza kesilmektedir. Uygulamanın amacı trafik cezalarının önüne geçebilmektedir. Bilindiği gibi kış aylarında yağan kar ve yağmur sebebi ile trafik kazalarında artışlar olmaktadır. Yapılan trafik kazalarında araçların kontrolden çıkması söz konusu olduğu için zorlu hava şartlarında sürücülerin ve yolcuların daha güvenli bir şekilde seyir edebilmesi için kış lastiklerinin takılması gerekmektedir. Kış lastikleri araçların yol tutuşunu artırmaktadır. Bu durumda kazaların önüne geçebilme imkanı sunmaktadır.
Ulaştırma Bakanlığınca yapılan düzenlemeler ile kış lastiği takmama cezası 2015 yılında artırılmıştır. Yapılan düzenlemeler ile ceza 519TL’ye çıkarılmıştır.1 ocak 2016 itibarıyla 602 liraya çıkarılacak. Buna göre kış lastiği takmayan yük ve yolcu taşıyan araçlar cezaya çarptırılmaktadır. Ceza ayrıca sürücüye değil ruhsat sahibine kesilmektedir. Bu nedenle kış lastiklerin takılması hem cezanın yazılmaması hem de güvenlik için oldukça önemli bir hale gelmiştir. 1 Aralık 2015 tarihinde başlayacak olan uygulama 1 Nisan 2016 tarihinde son bulacaktır.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)