KISIRLAŞTIRMAKISIRLAŞTIRMA

Kısırlaştırma işlemleri kişinin bir daha çocuk yapabilme, doğurabilme ihtimalini ortadan kaldıran bir tıbbi operasyondur. Bu operasyonun yapılması, devlet tarafından çeşitli düzenlemeler ile yasalar dahilinde güvence altına alınan kısırlaştırma, uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Aksi halde yasalara aykırı hareket eden bu kişiler hakkında yargılama yapılmaktadır.
Rızası olmadan kısırlaştırma
Kişilerin kısırlaştırma işlemlerinde en çok gözetilen kriter kişinin rızasının olup olmayacağıdır. Yargıya intikal etmiş davalarda ilk olarak bu duruma bakılır. Bir erkek ya da kadını rızası olmadan kısırlaştırmak, ciddi bir suçtur. Bu şekilde davranan kişilere adli para cezası olmaksızın direk hapis cezası verilmektedir.
Cezayı arttırıcı unsurlar
Kısırlaştırma işlemi kişinin rızası olsun ya da olmasın bir uzman tarafından yapılması gerekir. Kişinin rızası yoksa ve bu işi yapan kişi de uzman değilse ceza daha da arttırılmaktadır. Bu tip durumlarda kişinin alacağı ceza belirlendikten sonra ceza ağırlaştırılır. Bu tür durumlarda verilecek cezanın üçte bir fazlası cezaya eklenmektedir.
Rızası olan kişilerin kısırlaştırılması
Kısırlaştırma işlemi kişilerin kendi iradeleri doğrultusunda yaptırmakta özgür oldukları bir operasyondur. Bu nedenle kişilerin kısırlaştırma işlemlerini yaptırmasında herhangi bir yasal sorun yoktur. Fakat bu işlemlerde uzman olmayan ve bu işi yetkili olmayan biri yapılırsa bu işlemi yapan kişi hakkında cezai işlem uygulanır. Böyle bir durumda bu kişilere bir yıldan başlayan ve üç yıla kadar çıkabilen hapis cezası verilmektedir.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)