MÜSTEHCENLİKMÜSTEHCENLİK

Müstehcenlik, Türk Ceza Kanunu’nda ceza gerektiren unsurlardan birisidir. Bu nedenle müstehcenlik yapan kişiler hakkında tespit edilmesi halinde işlem başlatılmaktadır. Bu noktada kişilerin şikayet edilmesi de söz konusudur. Bu tip durumlarda kişiler hakkında hapis cezası dahi verilebilmektedir.
Müstehcenlik nedir?
Müstehcenlik, cinsel bir çağrışım yapma, açık ya da kapalı bir şekilde cinselliği çağrıştırmaktır. Bu nedenle özelikle küçük yaştaki çocuklara karşı Müstehcenlik ciddi yaptırımlar gerektirmektedir. Bu konuda Türk Ceza Kanunu’nda belirtilenler dahilinde bu konuda altı aydan başlayan hapis cezası verilmektedir. Bu tür durumlarda verilecek hapis cezası süresi 2 yıla kadar dahi çıkabilmektedir.
Müstehcenliğin suç olarak kabul edilen durumlar şöyledir;

  • Küçük yaştaki bir çocuğa direk olarak Müstehcenlik içeren bir söz söyleme, yazı okutma ya da video izletme
  • Müstehcenlik içeren tüm materyalleri çocukların ulaşabileceği alanlarda bulundurarak onları bu yola teşvik etme
  • Müstehcenlik içeren herhangi bir şeyi birine kiralama ya da satma
  • Reklam amaçlı ve ticari maksatlı Müstehcenlik içeren ürünlerin dağıtımı ve reklamının yapılması

Müstehcenlikte ağır cezalar
Tüm bu belirtilenler dışında Müstehcenlik suçu işleyenler için ağır cezalar da verilebilmektedir. Bu durumlarda yine Türk Ceza Kanunu’nda belirtilmiştir. Öyle ki Müstehcenlik içeren herhangi bir materyalin basın yolu ile dağıtılması ya da yayınlanması konusunda kişilere çok daha ağır cezalar verilmektedir. Bu tür durumlarda altı aydan başlayan ve üç yıla kadar çıkabilen hapis cezası verilmektedir.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)