NETİCESİ SEBEBİYLE AĞIRLAŞMIŞ YARALAMA | YARALAMA CEZALARI | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

NETİCESİ SEBEBİYLE AĞIRLAŞMIŞ YARALAMANETİCESİ SEBEBİYLE AĞIRLAŞMIŞ YARALAMA

Herhangi birinin, başka birini yaralaması durumunda verilecek olan cezalar, yaralama olayının sonuçlarına göre verilmektedir. Bu doğrultuda da verilecek kararlar için neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama adı altında özel bir düzenleme yapılmıştır. Türk Ceza Kanunu’nda açık bir şekilde belirtilen bu durum neticesinde, ağır bir şekilde yaralama suçu işleyen kişiler hakkında hapis cezaları verilmektedir ve bu cezalar çok ağır olabilmektedir.
Neticesi sebebiyle ağır yaralamanın cezaları
Yaralama suçunun cezası belirlendikten sonra yaralamanın sonuçlarına bakılarak bu ceza arttırılabilir. Cezanın bir kat arttırılmasına sebep olacak olaylar şöyledir; kişinin duyu organlarından birisinin zarar görmesi, kişinin konuşmasının eskisi gibi olmaması, yüz bölgesinde kişinin kalıcı bir iz oluşması, kişinin hayati tehlike yaşaması, hamile bir kadının çocuğunu erken doğurması. Bu artırımın dışında daha ağır ceza gerektiren durumlar da bulunmaktadır. Buna göre tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa yakalanmak, bitkisel hayata girmek, çocuk yapma yeterliliğini kaybetmek, hamile kadının çocuğunun düşürmesine neden olmak gibi durumlarda kişiye verilecek ceza iki kat arttırılır. Fakat bu tür durumlarda ceza en az sekiz yıl olmalıdır.
Ağır yaralamada öldürmenin cezası
Yaralama olayının sonucunda kişinin yaşamını yitirmesi durumunda ise en ağır ceza verilmektedir. Bu tür durumlarda on iki yıldan başlayan ve on altı yıla kadar çıkartılabilen hapis cezaları ön görülmektedir.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)