NİTELİKLİ HIRSIZLIK | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

NİTELİKLİ HIRSIZLIKNİTELİKLİ HIRSIZLIK

Nitelikli hırsızlık, hırsızlığın bir üst derecesi olarak kabul edilir ve hırsızlık suçundan daha ağır yaptırımlarla cezalandırılır. Nitelikli hırsızlıkla hırsızlık belli kriterlere göre ayrılmaktadır.
Nitelikli hırsızlık nedir?
Nitelikli hırsızlık, hedefe yönelik ve değerli malları çalmaktır. Rasgele bir eve girerek hırsızlık yapan birisi ise belli bir yerdeki ve özellikle kamuya ait malları çalan bir kişi aynı şekilde yargılanmamaktadır.
Nitelikli hırsızın kriterleri
Kamu kurumlarındaki taşınmazlar, ibadethanelerdeki yerler, toplumun kullanımına sunulmuş her türlü eşyayı çalmak kişinin nitelikli hırsızlık yaptığını göstermektedir. Bu şekilde davranan kişilere hapis cezası verilmektedir. Hırsızlık suçunun adli para cezası ile cezalandırılması mümkün değildir. Bu nedenle hırsızlık yapan kişiler yakalandığı takdirde hapis cezası ile yargılanmaktadır.
Nitelikli hırsızlık cezasını arttıran unsurlar
Nitelikli hırsızlık belli şartlar dahilinde daha ağır cezalar gerektirir. Malını koruyamayacak ya da bunun için gerekli yeterlilikte olmayan kişilerin zaaflarından yararlanan, afet gibi durumlarda oluşan kargaşa ve kaostan yararlanarak kişilerin hırsızlık yapması, kendini olmadığı biri gibi tanıtarak kişilerden menfaat sağlamak ve bu doğrultuda onların eşyalarını çalmak nitelikli hırsızlıkta üst sınırdır. Bu şekilde davranan kişilere minimum 3 yıl ceza verilmektedir. Hapis cezasında en üst limiti ise 7 yıl olmaktadır. Fakat nitelikli hırsızlık örgütler tarafından yapılırsa ceza on beş yıla kadar çıkarılabilmektedir. Bu konudaki kanaat kişilerin adlı siciline ve suçun nasıl işlendiğine bağlıdır.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)