Plakadan Ruhsat Sahibi SorgulamaPlakadan Ruhsat Sahibi Sorgulama

Herhangi bir aracın ruhsat sahibini öğrenmek için artık interneti kullanabilirsiniz. Bu işlem için E-Devlet sistemine üye olmanız gerekmektedir. Sisteme üye olduktan sonra istediğin zaman plakadan ruhsat sahibi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem sayesinde herhangi bir plakanın bilgilerine ulaşmak için sadece internete girmeniz yeterlidir.

Plakadan ruhsat sahibi sorgulama işlemleri oldukça önemlidir. Özellikle ikinci el araç alımlarında insanların aracın ruhsatı hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Günümüzde yaşanılan hırsızlıklar nedeni ile bazı çalıntı araçlar çeşitli yöntemler ile satılabilmektedir. Bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak için plakanın ruhsat sahibi ve ruhsatı hakkında bazı bilgilere erişebilirsiniz. Bu bilgiler ile karşınızdaki kişinin bilgilerini karşılaştırdığınızda herhangi bir sorun görülmediğinde ikinci el araç alım işlemlerinizi daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirme imkanından yararlanabilirsiniz.

Plakadan ruhsat sahibi sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapmak içinse üye olunması gerekir. Üyelik işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilmemektedir. Sistemden yararlanmak için öncelikle herhangi bir PTT şubesine gitmelisiniz. PTT şubesinde E-Devlet şifresi almak için yetkililere bilgi vermelisiniz. E-Devlet şifresi PTT şubelerinde 2TL karşılığında verilmektedir. Bu şifreyi aldıktan sonra vatandaşlık numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sisteme üye olduktan sonra buraya tıklayarak plaka sorgulama ekranını açabilirsiniz. . Açılan ekranda yapmanız gereken sadece ruhsat bilgilerini öğrenmek istediğiniz aracın plakasını girmektir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşınıza girdiğiniz plakanın ruhsat bilgileri çıkmaktadır. Burada araç hakkında bir çok bilgi verilmektedir. Özellikle aracın üzerinde ipotek olup olmadığı da bu sayfada sizlere verilmektedir. Diğer bilgilerde ise aracın model yılı, markası, ruhsat tarihi, çalıntı olup olmadığı, aracın cinsi ve tescil şehri gibi bilgiler verilmektedir. Bu bilgileri inceleyerek araç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Plakadan Ruhsat Sahibi Sorgulamak için Tıklayın 
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)