PLAKASIZ ARAÇ CEZASIPLAKASIZ ARAÇ CEZASI

Plakasız araç cezası, karayollarında seyreden, tescilsiz olan geçici plakasının süresi dolan ve plakasız yol alan araç sahiplerinin karşı karşıya kaldığı cezalandırma uygulamasıdır.

Bu durum karayolları ve trafik kanununda belirtilen trafik cezaları 25. Madde uyarınca tescilsiz olup, karayollarında geçici olarak kullanılacak araçlar geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakaları olmadan trafiğe çıkarmak, bu belge ve plakaları başka bir araçta yada süresi bittiği halde kullananlara uygulanan ceza uygulamasıdır.

Buna göre plakasız araç cezası 166 TL olup,  peşin ödenmesi durumunda 124,50 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca araç sürücüsünün sürücü belgesinden 10 ceza puanı düşülmekte ve araç trafikten men edilmektedir.
Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. murat yıldız dedi ki:

    Hafta sonu araba kiralamiştim ve arac kiralama şirketi bana bildirdigine göre radara yakalanmışım ve cezayı benden talep etiler ve ben burumdan şüphelendim genede ceza miktarini ödedim nereden bunu öğrenebilirim doğru olup olmadığını arac Plakası 07-FFH-91 tarih 25.04.2015 saat 20:15 gibi Denizli ilcesinde radar cekilmiş