Psikoteknik belgesi sorgulamaPsikoteknik belgesi sorgulama

Psikoteknik belgesi taşımacılık yapan araç sürücülerinin alması gereken bir belge olup günümüzde zorunluluğu olan bir belgedir. Yük , eşya yada yolcu taşıtan tüm sürücülerin bu belgeyi alması zorunludur.Belge şöförün taşımacılık yapmaya bedeni ve ruhsal olarak yeterli olduğunu gösteren içeriktedir. 5 yıl süreli olan belgenin alınmasından 5 yıl geçtikten sonra yeniden alınması gerekmektedir.

Psikoteknik belgesi almak için sürücülerin tabi tutulduğu test ortalama 1 saat sürmektedir.Bilgisayar ortamında yapılan bu testte simülasyon üzerinden ruhsal durum değerlendirmesi yapılmaktadır.2 resim , nüfus cüzdanı ve ehliyet ile başvurulan testte randevu verilen günde teste giriş sağlanabilir. Testte sürücülerin dikkat düzeyi muhakeme yeteneği , hız ve mesafe algılaması , görüş açısı ve koordinasyon becerileri , tepki verme hızı ve tepkinin niteliği ,görsel süreklilik  ve trafik algı testi gibi değerlendirme kriterleri bulunur. Böylelikle sürücülerin trafikteki sorunları algılama hızları , sorunlara karşı verilerin süresi , görüş alanının genişliği , hız limitlerine uyum süreçleri , sürekli aynı işin yapılması süresince dikkatin düşüp düşmemesi gibi durumlar tespit edilmektedir.Yapılan test içeriği psikoloji uzmanları ve doktorları tarafından hazırlandığından ehil bir testtir.

Psikoteknik belgelerinin geçerlilik zamanına uymak ve zamanı geldiğinde yeniletmek önemlidir.Belgenin alındığı kurumlar genelde belge geçerliliğinin bitmesine yakın bilgilendirmeler yapılsa dahi bu durumu sizinde takip etmeniz mesleki yeterliliğiniz açısından önemlidir.Psikoteknik belgesinin bulunmaması yada geçerliliğinin bitmesi cezai sorumluluk getirdiğinde para cezası almamak adına kontrollerin düzenli yapılması önerilmektedir.

Tüm mesleki yeterlilik belgelerinin sorgusu e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.Psikoteknik belgesinin geçerliliğini de aldığınız kurumun haricinde e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

E-devlet sayfasına girmek için https://www.turkiye.gov.tr/ linkini tıklamanız gerekir. Giriş işlemi için PTT’den alınmış şifreye veya sisteme giriş imkanı tanıyan bankaların internet bankacılığı şifrelerine sahip olmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı menüsünde yer alan Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama linki üzerinden bilgilerinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz. Bu sayfada nüfus cüzdanı seri numarası , nüfus cüzdanı numarası ve TC kimlik numarası girerek belge sorgulaması yapılmaktadır. Sorgulamayı https://www.turkiye.gov.tr/kugm-mesleki-yeterlilik-belgesi-sorgulama linki üzerinden doğrudan gerçekleştirebilrisiniz.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. orhan dilman dedi ki:

    2003 biskoteknik raporu