Rapor Parası SorgulamaRapor Parası Sorgulama

Bir sigortalının çeşitli nedenlerden dolayı bir hekimden istirahat raporu alması rapor parası almasını sağlayabilmektedir. İş hayatımızı sürdürürken iş kazası veya diğer bir rahatsızlıklarımızdan dolayı sağlık hizmeti almışsak ve bizlere belirli bir süre istirahat raporu verilmişse çalışmadığımı günlerin parasını sigortadan alabilirsiniz. Bu imkan sayesinde rahatsızlığınızın olduğu süre boyunca çalışamadığınız günlerin parasının bir kısmını alabiliyorsanız. Böylelikle sağlığınızdan dolayı maddi bir kayba uğramanızın önüne geçilmektedir. Rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirerek de paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Rapor süreniz dolup işe başladıktan sonra gerekli birimlere rapor parası için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru işlemleri sonrasında kısa bir süre içerisinde gerekli incelemeler yapılır ve rapor parasını hak edip etmediğiniz bildirilir. Alacağınız rapor parası ise gelirinize göre hesaplanır. Rapor süresi ve gelir üzerinden yapılan hesaplamalar sonrasında alacağınız tutar belirlenir. Rapor parası sorgulama sonrasında paranızı Ziraat Bankası’ndan veya PTT şubelerinden tahsil edebilirsiniz.

Rapor parası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için buraya tıklayınız. Açılan sayfa E-Devlet sayfasıdır. Bu sayfadan sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için E-Devlet sistemine üye olmanız gerekmektedir. Sisteme üye olmak için öncelikle şifre edinmeniz gerekmektedir. Şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Aldığınız şifre ile giriş yaptıktan sonra karşınıza eğer varsa rapor parası bilgileri çıkmaktadır. Burada belirtilen bilgilerde paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

Eğer rapor parası sorgulama işlemi sonrasında paranızın yattığı belirtilirse yukarıda belirtildiği gibi Ziraat Bankası şubelerinden veya PTT şubelerinden paranızı alabilirsiniz. Paranızı alabilmek için yapmanız gereken nüfus cüzdanınızı yetkili kişiye iletmektir. Yapılacak gerekli sorgulamalar ile hak ettiğiniz rapor parası sizlere ödenecektir. Rapor parası almak için SGK’ya başvurmanız önemlidir. Eğer başvuruda bulunmazsanız rapor parası alamazsınız. Bu nedenle gerekli süre içerisinde başvurunuzu gerçekleştirmeniz önemlidir.

rapor parası sorgulamak için tıklayınız
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)