Rehinli Araç SorgulamaRehinli Araç Sorgulama

Araçların banka kredisi ile alınması durumunda araçlara konulan rehin durumu ödemelerin yapılmaması halinde bankanın arabaya el konması ile sonuçlanmaktadır. Özellikle ikinci el araç satışlarında bu durumun belirtilmeden aracın satışının yapılmak istenmesi kimi zaman sıkıntılı ticari ilişkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle ikinci el araç satın alımı yapacak kişilerin yapması gereken ilk işlem aracın rehin durumunu sorgulamak olmalıdır.Böylelikle araç satışı sırasında bir sıkıntı çıkması önlenebilir.Rehinli araç satışı yapılamadığından bu sorgulamanın yapılması mutlaka gereklidir.

Araç rehini anlamsal olarak alınan borcun ödenememesi durumunda araca el konulabileceğini göstermektedir.Yani borç ödenmezse araca el konulur.Bu nedenle aracın satışı rehin kaldırılmadan yapılamaz. Özellikle aracın ruhsatının alınmadığı durumlarda rehin durumu ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Motosiklet gibi araçlarda üzerine almadan satış sonlandırılması sıklıkla yaşanan bir durum olduğundan sorgulamaların önemi artmaktadır.

Araç rehini sorgulama işlemi günümüzde oldukça kolay şekilde yapılacak şekle getirilmiştir. Eski süreçte noterden alınabilernet üzerinde e-deven bu bilgi artık plaka ile yapılabilmektedir.Üstelik intlet sitesine girip yaparak sorgulamayı kolaylıkla yapmanız mümkün olmaktadır. E-devlet sitesine PTT’lerden temin edeceğiniz şifre ile yada internet bankacılığı şifreniz ile giriş yaparak araç sorgulamasını plaka ile sağlayabilirsiniz.

Rehinli araç sorgulama işlemini net üzerinden yapmayacaksanız noterler aracılığı ile sorgulatma yapmanız mümkündür.Ancak daha kısa sürede yanıt almak için internet üzerinden sorgulama yapmanızı öneririz.

Araç sorgulama işlemini https://www.turkiye.gov.tr/arac-sorgulama sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)