SAĞLIK İÇİN TEHLİKELİ MADDE TEMİNİSAĞLIK İÇİN TEHLİKELİ MADDE TEMİNİ

Tehlikeli madde kullanımı günden güne artmaktadır. Her ne kadar bu konuda mücadele konusunda kararlı olunsa da tehlikeli madde temini konusunda önleyici bir çalışma yapılamamaktadır.
Düzenlenen kanunlara göre tehlikeli madde çok kısıtlı bir gruba yönelik hazırlanması söz konusu olsa da tehlikeli madde taşıyan kişiler dahi yakalandığı takdirde hakkında işlem başlatılması mümkündür.
Tehlikeli madde nedir?
Tehlikeli madde oldukça genel bir şekilde tanımlanmıştır. Buna göre sağlık için zararlı olan, kötü sonuçlara yol açan her türlü sıvı ve madde tehlikeli madde olarak nitelendirilmiştir. Bu tür maddelerin öncelikle çocuklara, akıl yönünden yeterliliği olmayan kişilere verilmesi, kişilerin hapis cezası ile yargılanmasına yol açmaktadır.
Tehlikeli madde temini
Tehlikeli madde temini sadece çocuklara yönelik değildir. tehlikeli madde kullanan kişilere tehlikeli madde temin etmek, piyasaya tehlikeli madde sokarak bir Pazar yaratmak, tehlikeli madde kullanan kişilere sürekli bu maddeleri temin etmek suç teşkil etmektedir. Özellikle uyuşturucu gibi zararlı maddeleri piyasaya sürerek ticaret yapan kişiler, yakalandığı takdirde tehlikeli madde temini cezalarının yanı sıra pek çok suçtan dolayı yargılanarak ağır cezalar almaktadır. Bu konuda önemli olan kişinin suçüstü bir şekilde yakalanmasıdır.
Tehlikeli madde temininin cezası nedir?
Tehlikeli madde temini yapan kişiler hakkında en az altı aydan başlayan hapis cezası verilmektedir. Hapis cezasında en üst limit ise bir yıl olarak belirlenmiştir.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)