SAVAŞTA YALAN HABER YAYMASAVAŞTA YALAN HABER YAYMA

Ülkemizde suçlar ile ilgili hazırlanan Türk Ceza Kanunu’nda özel durumlar bulunmaktadır. afet, savaş gibi belirlenen bu özel durumlarda işlenen suçlar çok daha ağır bir şekilde cezalandırılmaktadır. Bu nedenle kişilerin suç işlediği zamanlarda, bu şekildeki durumlar da incelenerek bu doğrultuda kişilerin suçları hakkında cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu konuda yüksek cezalar gerektiren durumlardan birisi, savaş zamanında yalan haberin yayılmasıdır. Savaşta yalan haber yayma suçu işleyen kişiler hakkında işlemler başlatılmaktadır. Bu konuda kişinin suç işlediği tespit edildiği anda hapis cezası ile cezalandırılması gerekmektedir.
Türk Ceza Kanunu’nun 323. Maddesinde düzenlenen bu suç doğrultusunda kişilerin vatandaşların huzurunu kaçıracak yalan haberler yapma, kişileri korkutma, heyecanlandırma ve endişe yaratması suç olarak kabul edilmektedir. Bu konuda kişilerin kendi ve ya diğer devletlerin çıkarları için vatandaşlar üzerinden böyle bir propaganda yapması, 5 yıldan başlayan hapis cezalarını gerektirir. Bu konuda üst limit 10 yıl olarak belirlenmiş durumdadır.
Bu konuda askerlere karşı, yabancı devletler ile anlaşarak yapan kişilere daha ağır cezalar öngörülmektedir. Bu tür durumlarda ise verilecek hapis cezası 10 yıl ile 20 yıl arasında değişmektedir. Özellikle bu suç savaş sırasında düşman devletlerin işlerini kolaylaştırmak için alenen yapılırsa, düşman ile bir anlaşma sağlanarak bu yönde çalışmalar başlatılmışsa kişilere verilecek olan cezalar yarı oranında daha da arttırılır.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)