SES VEYA GÖRÜNTÜLERİN KAYDA ALINMASISES VEYA GÖRÜNTÜLERİN KAYDA ALINMASI

Ses veya görüntülerin kayda alınması kişilerin mahremiyetine saldırı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kişilerin izinsiz bir şekilde Ses veya görüntülerin kayda almaması gerekmektedir. Bunun aksi bir davranışta bulan kişiler suç işlemiş sayılmaktadır ve Türk ceza Kanunu’nda Ses veya görüntülerin kayda alınması başlığı altında bu suçu işleyenler hakkında detaylı bilgilendirme yapılmıştır.
Ses veya görüntülerin kayda alınması cezası
Belirtilen şekillerde davranışta bulunan kişiler hakkında inceleme başlatılmaktadır. Bu konuda kişilerin şikayetleri de önemlidir. Bu şekildeki bir davranışa maruz kalan kişiler, bu davranışları yapan kişiler hakkında şikayette bulunabilir. Bunun yanı sıra bu tip işlemlerin tespit edilmesi halinde de kişiler hakkında sorgulama başlatılabilmektedir. Bu sorgulama sonrasında kişiler hakkında hapis cezası verilmektedir. Hapis cezası altı aya kadar sınırlandırılmıştır.
Ses veya görüntülerin kayda alınması cezasını arttırıcı unsurlar
Ses veya görüntülerin kayda alınması sırasında başka suçların işlenmesi durumunda kişiye verilecek ceza da artabilmektedir. Bu tür durumlarda olay genel olarak incelenerek durum değerlendirilmesi yapılmaktadır. Özellikle kişilerin özel anlarını kayıt altına alan, bu kayıtlar ile kişilere şantaj yapan, onları bir işi yapmakla zorlayan kişiler, altı aydan çok daha fazla hapis cezası almaktadır. Bu bakımdan kişiye ceza verilirken, suçun nasıl işlendiğine de bakılmakta ve buna göre karar verilmektedir.Bu bakımdan cezanın işlenişine göre arttırılması da söz konusudur.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)