SİYASİ HAKLARIN KULLANILMASININ ENGELLENMESİSİYASİ HAKLARIN KULLANILMASININ ENGELLENMESİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, bu milleti temsil etmek ve Türkiye’ye hizmet etmek amacıyla siyaset yapabilmektedir. Siyaset yapmak ister yerelde isterse de ülke genelinde yapılabildiği gibi buradaki tek kriter yasalarda belirtilen şartları taşımaktır. Bu kriterlerin dışında herhangi bir engellemenin olması mümkün değildir. Şartları taşıyan her vatandaş istediği şekilde siyaset alanında yer alabilir, siyasi haklarını kullanabilir.
Siyasi haklar nelerdir?
Siyasi haklar, ülkedeki yönetim ile ilgili her konuyu kapsamaktadır. Bir partiye üye olmaktan bir partinin propagandalarına katılmaya kadar her konuda kişilerin siyasi hakkı bulunmaktadır ve bu haklar yasalara aykırı bir duruma düşmedikçe kişiler tarafından el konulamaz, engellenemez. Yasalara aykırı bir duruma gelse dahi bu tür durumlarda da yine kişiler devlet tarafından gerekli engellemeler yapılarak bu hakları kullanması kısıtlanır ya da engellenir.
Siyasi hakların engellenmesi nedir?
Siyasi partilerde görev almak isteyen, seçimlere aday olarak girmek isteyen, partiden ayrılmayı düşünen kişilerin bu kararlarını uygulaması hakkıdır ve herhangi bir şekilde engellenmesi söz konusu olamaz. Kişilerin bu tür durumlarda kararlarından döndürülmeye çalışılması, tehdit ile başka bir davranışa zorlanması siyasi hakların engellenmesi olarak kabul edilir.
Siyasi hakların engellenmesinin cezaları
Bir kişinin siyasi haklarının engellenmesi durumunda, hakları engelleyen kişi hakkında hapis cezası istemi ile dava başlatılır. Dava sonucunda suçun işlendiğine kanaat getirildiğinde kişi hakkında bir yıldan başlayan hapis cezası başlatılır. Hapis cezası üç yıla kadar arttırılabilmektedir.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)