Src belgesi nedir? Nasıl alınır? | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

Src belgesi nedir? Nasıl alınır?Src belgesi nedir? Nasıl alınır?

Sürücüler eski dönemde sadece ticari ehliyete sahip olarak ticari olarak yolcu taşımacılığı yapabilme imkanına sahipken günümüzde bu  mesleği yapabilmek için bazı yetkinlik belgelerine sahip olmak gerekmektedir.Aynı durum eşya ve yük taşımacılığı içinde gereklidir. SRC belgesi bu belgelerden biridir.SRC belgeleri kendi aralarında sınıflandırılmıştır.Bu sınıflara göre sürücüler farklı yetkinliklere sahip olurlar.

SRC 4 belgesi yurtiçinde yük ve eşya taşımacılığı yapmak için zorunlu tutulan bir belgedir.Kullanılacak araca göre de belirlenen bu belgeler kapsamında SRC 4 belgesi eşya ve yük taşıyan tır, kamyonet , kamyon gibi araçların kullanılmasını sağlar. Bu belgeyi alacak sürücülerin 63 yaşından gün almamış olması gerekir.Bu maddeye göre 63 yaş üstünde ki şoförlerin yük ve eşya taşıması yasal anlamda mümkün değildir.

SRC 3 belgesi yük ve eşya taşımacılığını uluslararası platformda yapmaya yarayan belgedir. Daha önce insan kaçakçılığı , gümrük kaçakçılığı , silah kaçakçılığı  ve uyuşturucu niteliğinde ki suçlardan hüküm giymeyen 63 yaşını geçmeyen sürücülerin  alabildiği SRC 3 belgesini uluslararası taşımacılıkta istihdam edilecek  şoförlerin alması zorunludur.

SRC 2 belgesi ise yolcu taşımacılığı yapacak şoförlerin alması gereken belgedir.Belge kapsamında yurtiçinde yolcu taşımacılığı yapılabilmektedir. Diğer SRC türlerinde olduğu gibi 63 yaşını aşmamış sürücülerin  alabileceği bu belge ile otobüs, minibüs , taksi gibi yolcu taşıması yapan araçlar kullanılabilmektedir.

SRC 1 belgesi ise uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak sürücüler tarafından alınması zorunlu tutulan bir belgedir.SRC 1 belgesine sahip olan sürücüler SRC 2 belgesine de sahipmiş biri kabul edilir yani hem yurtiçi hem yurtdışında yolcu taşımacılığı yapabilirler. SRC 1 belgesinin alınabilmesi için insan kaçakçılığı , gümrük kaçakçılığı , silah kaçakçılığı  ve uyuşturucu niteliğinde ki suçlardan hüküm giymemiş olunması zorunludur. Bu belge sahipleri yurtiçi ve yurtdışında yolcu taşımacılığı yapılabilen tüm araç türlerini ticari olarak kullanabilirler.

SRC belgeleri 2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyet almış ve 90 gün sosyal güvenlik kurumlarının herhangi birinden ödenmiş olan primleri bulunan sürücüler tarafından sınavsız olarak alınabilir.C, D, E sınıfı ehliyeti bulunan sürücüler ise belgelerini gene 2003 senesinden önce aldılar ise ticari araç belge zorunluluğu olmaksızın doğrudan başvuru yaparak SRC belgelerini edinebilirler.bu özellikleri taşımayan sürücülerin ise sınav yolu ile SRC belgelerini almaları mümkündür.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)