SUÇTA TEKERRÜR VE ÖZEL TEHLİKELİ SUÇLARSUÇTA TEKERRÜR VE ÖZEL TEHLİKELİ SUÇLAR

Mahkemeye intikal etmiş herhangi bir olayın yargılanması sırasında, yasalarda belirlenen cezaların dışında kişinin sicili de önemlidir. bu nedenle kişinin geçmişine bakılarak, işlediği suçlara ve şimdi işlediği suça göz atılır. Bu tür durumlarda kişinin tekrar aynı suçu işlediği tespit edilirse tekerrür hükümleri uygulanır.
Tekerrür nedir?
Adalet sisteminde tekerrür, daha önce işlediği bir suçtan dolayı yargılanarak ceza alan bir kişinin aynı suçu tekrar işlemesi anlamına gelmektedir. Bu tür durumlarda suçlunun alacağı ceza bir önceki cezasından daha yüksek olmaktadır. Bir suçun tekerrür olarak kabul edilmesi için bazı kriterler ön görülmüştür.
Tekerrürün kriterleri nelerdir?
Bir suçun tekerrür olarak sayılabilmesi için önceki suçun işlendiği tarihten itibaren beş yıl içerisinde aynı suçun işlenmesi gerekmektedir. Eğer önce işlenin suçun cezası beş yıldan daha az hapis cezası ise buradaki tekerrür süresi üç yıl olarak kabul edilir. Bu sürelerin geçtiği cezalar için tekerrür uygulanmaz. Bunun yanında tekerrür 18 yaşından küçük çocukların işlediği suçlar için herhangi bir şekilde tekerrür uygulanması mümkün değildir. Ayrıca adli para cezası ile cezalandırılan bir kişinin bundan sonraki suçları da herhangi bir şekilde tekerrürle iliştirilemez.
Tekerrür ve tehlikeli suçlar
Tehlikeli suç olarak sayılan suçlarda tekerrür uygulanmamaktadır. Buna göre tekerrür uygulanmayan suçlar, kasıtlı bir şekilde suç işlemek ve yabancı mahkemelerde verilen kararlardır.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)