Takip mesafesi trafik cezasıTakip mesafesi trafik cezası

Son yıllarda artan trafik kazalarının en büyük nedenlerinin başında gelen takip mesafesinin ayarlanamaması. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte araçların son derece suratlı bir hal almasından sonra yakın takip mesafeleri birçok kazayı beraberinde getiriyor. Yıllardır öğrendiğimiz uygulamaları uygulayan kaç kişi var acaba bu merak konusu. Trafik kazalarının birçok ailenin hayatını karartmasına neden vermemek için bu konularda daha duyarlı olmamız bizim için avantajlı bir hal alacaktır. Birçok kamu spotunun televizyonlar oynamasına rağmen bu konuda vatandaşlarımız halen dikkatli davranmıyorlar. Bu yüzden birçok kaza meydana gelmektedir.

Trafik ceza fiyatlarının arttığı şu günlerde kullanıcıların cepleri artık daha fazla yanacak gibi duruyor. İşte sizlere bu konuda daha dikkat ederek davranmanızı öneriyoruz. Son yıllarda karayollarında düşürülen hız oranlarına rağmen kazaların en büyük sebebi olarak yakın takip etmeler gösteriliyor. Takip mesafesi nedir ? Takip mesafesi karayolunda seyir halinde bulunduğumuz sırada önümüzde bulunan aracı hızımızın yarısını hesaplayarak aramızda bıraktığımız mesafeye denir. İşte bu derece önemli olan takip mesafesinin doğuracağı olumsuz sonuçların önüne geçebilmek için trafik cezası getirildi. Önümüzde bulunan aracı çok yakın takip ettiğimizin tespit edilmesi durumunda en az ceza bedeli olan 88 TL’lik bir ceza kesiliyor. Bu cezayı ödememek için tek yapmamız gereken gerekli takip mesafesi korumak ve trafik bu durumda seyir etmek.

Bu takip mesafesini korumayan araçlara kesilen bu 88 TL’lik cezayı erken ödemeniz durumunda sizlere indirim uygulanıyor. Cezanın size tebliği edildiği günden sonra 15 gün içinde öderseniz %25 oranında bir ceza indirimi uygulanıyor ve buda cezanın 66 TL olmasına neden oluyor. Ayrıca bu cezayı yiyen sürücünün ceza puanına da 20 ceza puanı ekleniyor.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)