Trafik Cezaları Yol Vermeme CezasıTrafik Cezaları Yol Vermeme Cezası

Son yıllarda artan araç sayılarını göz önüne aldığımız zaman birçok trafik kazası meydana gelmektedir. Özellikle Türkiye’de trafik canavarının son yıllarda aldığı canları göz önünde bulundurursak cezaların bu denli neden arttığının sebeplerini öğrenebiliriz.

Trafik konusunda son derece sabırsız bir ülkeyiz .Geçiş üstünlüğü konusunda kavgaların çıktığı  , ölümlü kavgaların ortaya çıktığını düşündüğümüz zaman trafik cezalarının caydırıcı olması son derece önemli olarak dikkat çekiyor. Bugün sizlere genellikle geçişi zor yollarda oluşacak tehlikelere meydan veren durumlarda kesilecek cezalar hakkında bilgi vereceğiz.

Yurdumuzun büyük bir bölümünde son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte birçok karayolu artık çok şeritli hale geldi.Ancak birçok yol halen çift yönlü olarak trafik geçişlerine imkan vermektedir. Bu yollarda aslında kimselerin bilmediği birçok trafik cezası sizleri bekliyor. Bu konuda sizlere son derece önemli olan açıklamalarda bulunacağız. Özellikle iki yönlü trafiğin aktığı yollarda sürücülerin zor durumda kalmalarına neden olan araçlara kesilecek cezalar konusunda bilgiler sunmaya başlayalım. İki yönlü akan trafikte karşı yönden gelen aracın geçişinin zor durumda kalmasına neden olacak araç sahiplerine 88 TL ceza kesilir. Ayrıca inişli ve çıkış yollarının bulunduğu karayollarında ise iki aracın tehlikeli duruma düşeceği yerlerde yukardan inen aracın aşağıdan inen araçlara yol vermesi mevzuatta resmen bildirilmiş. Bu durumlarda aşağından çıkan aracın öncelikli olduğunu düşünürsek yukardan gelen aracın yol vermemesi durumunda trafik cezası kesilir. Özellikle bu konuda yukardan gelen araç aşağıdan gelen aracın güvenliğini sağlamak adına bulunan cebe girecek veya aracını kontrollü bir şekilde sağ tarafa çekip gelen sürücüye yol verecek . Aksi taktirde yol vermeyen sürücüye 88 TL trafik cezası kesilir. Cezanın gelmesinden 15 gün içinde ödenmesi durumunda ise ceza %25 oranında indirime gider ver ceza tutarı 66 TL olur.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)