TRAFİK CEZASI ERKEN ÖDEME İNDİRİMİTRAFİK CEZASI ERKEN ÖDEME İNDİRİMİ

Devletlerin maddi gelir kaynaklarının en birinci unsuru vergidir. Verginin yanı sıra vergi gibi gelir kaynaklarından biri de cezalardır.

Bu cezalardan bir tanesi de trafik para cezalarıdır. Devlet tahsil edeceği vergilerden zaman zaman çeşitli şartlara bağlayarak ve bu şartlara uyulması koşuluyla indirimde bulunabilir.

Bu indirim konusu trafik para cezaları için de geçerlidir. Genellikle bu indirim erken ödeme indirimi şeklinde karşınıza çıkar.

Diğer bir indirim yolu da kesilen cezaya yasal mercilere başvurulmaması sonucunda ödenmek istenilmesi halinde uygulanan indirimdir. Cezanın belirtilen süre içerisinde ödenmesi halinde devletin yetkili kurumları tarafından çeşitli oranlarda kesilen ceza üzerinden indirim yapılır.

Trafik cezası erken ödeme indimi uygulamasındaki amaç sürücülere yada araçlara kesilen trafik cezalarının tahsil edilmesini sağlamaktır.

Ceza kesilen kişileri ödemeye teşvik etmek için bu tür indirimler uygulanmaktadır. Uygulamadan faydalanan sürücülerde bu durumdan karlı çıkmaktadır. Bu şekilde ödeyecekleri miktardan indirim almış oluyorlar.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)