Trafik Cezası Geçiş HakkıTrafik Cezası Geçiş Hakkı

Uzun yıllardır araç kullanan sürücülerin bile zamanla unuttuğu bir kural hakkında bilgiler sunacağız sizlere. Karayollarında meydana gelen trafik kazalarının en büyük nedenin insan olduğunu gerçeğini unutmayalım. İnsanların kurallara uymaması sonucunda bir çok maddi hasarlı kaza meydana gelmektedir. İşte bu yüzden karayolları kanunlarında trafikte seyir halinde bulunan araçların can mal ve mal güvenliğini korumak için bazı kurallar koyulmuştur. Bu kuralların en önemli nedeni sürücülere gelecek olan zararları en aza indirgemek.

İşte sizlere bugün çok sık karşı karşıya gelmediğiniz bir trafik cezası durumundan bahsedeceğiz. Karayollarında her zaman geçiş üstünlüğü bulunan araçların motorlu taşıtlar olduğunu unutan bazı sürücüler çıkmaktadır. Bu kuralları unutan sürücülerin karıştığı kazalar genellikle maddi hasarlı ve sonucun son derece kötü biten ölümlü veya yaralanmalı kazalara neden oluyor. İşte bu tarz durum ile karşı karşıya kalmamak için dikkatli olmanız ve karayollarının koyduğu bütün kuralları bilmeniz sizin maddi yönden zarar görmemenize de neden olacaktır.

Motorsuz taşıtları kullanan sürücülerin motorlu taşıt sürücülerine yol vermediğinin tespit edildiği anda trafik cezası ve trafik ceza puanı uygulanmaktadır. İşte bu yüzden motorsuz taşıt sürücülerinin sıkla ceza yediği bu olayda en çok dikkat edilmesi gereken husus geçiş üstünlüğüne sahip olan motorlu taşıtlara yer vermek olacaktır. Ayrıca bu kanun kapsamında bir başka ceza türü de motorlu taşıtların dönüşü sırasında ortaya çıkıyor. Soldan gelen bir sürücünün kavşaktan dönerken en çok yediği ceza sağdan gelen araca yol vermemesidir. İşte bu konuda dikkat etmeniz gereken husus kavşak bulunan sürücünün sola dönerken sağdan gelen araçlara her zaman yol vermesi gerekmektedir. Yukarda saydığımı bu kuralları uygulamayan sürücülere karayolları kanunları gereği 88 Türk Lirası para cezası kesilir ve ehliyetine 20 ceza puanı eklenir.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)