Trafik Sigortası Hesaplama 2016 | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

Trafik Sigortası Hesaplama 2016Trafik Sigortası Hesaplama 2016

Araç sahibi olan tüm bireyler için zorunlu olan Trafik sigortası herhangi bir kaza anından karşı tarafından aracına yada bedeni bütünlüğüne verilecek zararları güvence altına alan bir özelliğe sahiptir. Kanun ile zorunluluk altına alınan bu sigortanın her yıl yenilenmesi zorunludur..Trafik sigortasının yenilenmemesi halinde aracın tespit edilmesi durumunda aracın trafiğe çıkması engellenir ve araç bağlanır.Cezanın ödenmesi halinde dahi aracın trafikte kalması mümkün değildir.Aracın yeniden trafiğe çıkması ancak trafik sigortasını yaptırılması ile sağlanabilir.

Aracın trafik sigortasının bedeli her araca göre farklılaşan özelliktedir.Trafik sigorta bedeli aracın geçmiş durumu incelenerek belirlenir.Aynı zamanda sigortanın yapıtırıldığı sigorta firmasına göre değişim gösterebilir.Kısaca ödenilecek meblağ sigorta şirketine , sürücüye , il plaka koduna , aracın kaza durumuna ve hasar geçmişine göre belirlenebilen bir niteliktedir.

Trafik sigortası genellikle kasko ile karıştırılmaktadır.Kasko aracınızı sigortalayan bir sigorta türüdür.Kaza olması halinde aracınızın hasarı kaskoyu yaptırdığınız firma tarafından poliçe kapsamında karşılanmaktadır.Ancak trafik sigortası kaza olması halinde karşı aracın ve karşı aracın sürücüsünün bedeni yada maddi hasarını karşılamaktadır.Kısaca zorunlu olan trafik sigortası sizin aracınızın masraflarını karşılamaz.

Trafik sigortasında bir kaza sonrasında kademeli olarak ödenecek tutarda değişikliğe oluşabilmektedir.Trafik sigortası yaptırılan firmalar ilk yaptırılma sırasında 4. Kademe üzerinden bireyleri kaydetmektedir.Kaza olması halinde 3. Kademeye yükselen sürücününbir sene sonra  yapacağı ödemeye kaza masrafları da eklenmektedir. Kaza olmaması durumunda ise ek bir ödeme durumu ortaya çıkmıyor sadece 4. Kademeye tekabül eden ödeme yapılıyor. Bu nedenle özellikle ufak kazalarda tarfik sigortasını devreye sokmadan sürücülerin karşı tarafın masrafını karşılaması söz konusu olmaktadır.Böylelikle ufak ödemeler nedeniyle sigorta prim ödemelerinde artış yaşanmamaktadır.

Hesaplama işlemlerini sigorta yaptıracağınız firmaların web siteleri üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündür. 2016 senesi için en düşük sigorta bedeli ise 650 TL olarak belirlendiğinden aracınıza , size , kaza geçmişinize , sigortayı yaptıracağınız şirkete ve bulunduğunuz ile göre bu tutarın üzerinde bir sigorta ödemesi çıkacaktır.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)