Trafikten men cezasıTrafikten men cezası

Sürücülerin, sürücü belgeleri çeşitli nedenlerden dolayı alındığı halde araç sürmeleri sonucu cezalar uygulanmaktadır. Bir çok nedenden dolayı sürücülere trafiğe çıkmama cezası verilebilir. Mahkeme veya Cumhuriyet savcılığı veya Kara Yolları Trafik Kanunlarına aykırı davranışlar sonucunda araç sürme yetkisine belirli bir süre veya tamamen engel getirilen kişiler bu yasakların devam etmesine rağmen araç kullanmaları yasaktır ve cezaya maruz kalmalarına neden olabilmektedir.

Aracınızı kullanırken sürücü belgenizi her zaman yanınıza taşımanız gerekmektedir. Eğer sürücü belgesini yanınızda taşımadan aracınızı trafiğe çıkarırsanız ve bu durum trafik yetkilileri tarafından tespit edilirse para cezasının yanı sıra trafikten men edilirsiniz. Men cezası sonrasında ise araç kullanmamanız gerekmektedir. Eğer men cezasına rağmen araç kullanmaya devam ederseniz ve bu durum tespit edilirse para cezasına çarptırılma ve men cezasının uzaması durumları yaşanmaktadır.

Sürücülere ayrıca mahkemelerce veya Cumhuriyet savcıları tarafından da trafikten men cezası konulabilmektedir. Bu cezalar belirli süreleri kapsayıp geçici olabileceği gibi süresiz de olabilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı böyle bir cezaya maruz kalındıktan sonra araç kullanmamanız gerekmektedir. Eğer bu cezaları aldıktan sonra araç kullanmaya devam ederseniz ve trafik yetkilileri tarafından bu durum tespit edilirse tekrardan para cezası ve trafikten men cezası uygulanmaktadır. Ayrıca geçici men cezaya çarptırılan biri cezanın uygulanacağı süre içerisinde araç kullanırsa ve bu durum tespit edilirse tamamen trafikten men cezası almaktadır.

Yukarıdaki durumlar karşısında uygulanan para cezası 1.609TL olarak belirlenmektedir. Ceza kesildikten sonra devlet erken ödeme durumlarında indirim de uygulamaktadır. Belirlenen süreler içerisinde indirimlik bir şekilde ödeme yaptığınızda %25 indirim uygulanmaktadır. İndirim sonrasında ödemeniz gerekecek olan ceza tutarı 1.206,75TL olarak belirlenmektedir. Bu ceza ayrıca araç sahibine de uygulanmaktadır. Uygulanan para cezası yanında trafikten men cezası da bulunmaktadır.
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)