ULAŞIM ARAÇLARININ KAÇIRILMASI | REHİN ALMA | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

ULAŞIM ARAÇLARININ KAÇIRILMASIULAŞIM ARAÇLARININ KAÇIRILMASI

Ülkemiz sınırları içerisinde ulaşım araçlarını herhangi bir şekilde kaçırmak, yolculuk güvenliğini tehlike altına sokmak suç olarak kabul edilmektedir. Türk ceza Kanunu’na göre suç olarak belirlenen bu durum hakkında öngörülen cezalar da belirlenmiştir.
Bu düzenlemeye göre bir ulaşım aracını bekletme, zor kullanarak durdurma ya da kaçırarak sefer dışında yol almasına neden olma durumlarında kişiler hakkında işlemler başlatılmaktadır. Bu kişiler suç işlemiş sayılarak haklarında sorgulama açılır ve mahkeme tarafından yargılanır.
Bu tür durumlarda verilecek cezalarda suçun işlenme durumuna bakılmaktadır. Kara ulaşımında işlenen bu suçlarda kişilere hapis cezası verilmektedir. Bu hapis cezası 1 yıldan başlayarak üç yıla kadar çıkabilmektedir. Bunun yanında cezayı arttırıcı unsurlar da bulunmaktadır. Öyle ki bu suçun deniz ve demiryolu araçlarında işlenmesi halinde kişiye verilecek olan ceza daha artmaktadır. Bu tür durumlarda verilecek olan hapis cezası için ön görülen süre 2 ile 5 yıl arasındaki hapis cezasıdır.
Bu suçlar arasında en ağır cezayı gerektiren ulaşım aracını kaçırmaktır. Öyle ki bir aracı kaçırarak el koyma, içerisindeki kişileri rehin alma ve ulaşım aracını zorla başka bir yere götürme durumlarında kişiye beş yıldan başlayan ceza verilmektedir. En üst ceza ise 10 yıldır. Bu suçların işlenme sırasında kişi kaçırılan kişilere karşı işlenen diğer suçlarda verilecek bu cezalara ek cezalar verilmektedir.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)