UYUŞTURUCU VEYA UYARICI MADDE KULLANILMASINI KOLAYLAŞTIRMA | CEZA SORGULAMA | TRAFİK CEZA SORGULAMA

UYUŞTURUCU VEYA UYARICI MADDE KULLANILMASINI KOLAYLAŞTIRMAUYUŞTURUCU VEYA UYARICI MADDE KULLANILMASINI KOLAYLAŞTIRMA

Toplumda kişilerin maddi ve manevi sağlığını korumak amacıyla bazı maddelerin kullanımı yasaklanmıştır. Uyuşturucu ve uyarıcı madde olarak tanımlanan bu maddelerin kullanılmasından satılmasına kadar her konuda bu işlerin yapılması yasaklanmış durumdadır. Bu tür davranışlarda bulunan ve herhangi bir şekilde bu işlere yardım eden kişiler, tespit edilmesi ile birlikte haklarında işlemler başlatılması için güvenlik görevleri tarafından alınmaktadır.
Uyuşturucu Satmaya Yardım Etme Cezaları
Bu konuda kişilerin ceza almasını gerektirecek hususlar şöyledir;

  • Uyuşturucu satışı için özel bir yer, mekan ayarlama
  • Uyuşturucu satışını kolaylaştırmak için bu konuda özel donanımlar ve malzemeler yapma
  • Kullanma konusunda kişilere yardım ederek, onların kolay bir şekilde bu maddelerini kullanmasını sağlama

Bu tür davranışlarda bulunan kişilere hapis cezası verilmektedir. Hapis cezasında iki yıldan başlarken, kişinin durumuna göre bu ceza beş yıla kadar çıkabilmektedir.
Uyuşturucu Satmaya Yardım Etme Ağır Cezaları
Bu tür maddelerin yapımında kimya bilgisi önemlidir ve uyuşturucular bu şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle de sağlık memuru, laborant, diş teknisyeni, sağlık hizmeti veren, kimyacılıkla ve eczacılıkla uğraşan kişiler için bu tür suçların işlenmesinde verilecek olan ceza daha da arttırılmaktadır. Bu tür durumlarda kişilere verilecek olan ceza tespit edildikten sonra ceza yarı oranında daha arttırılır. Bunun yanında tüm bu işler için reklam yapan kişiler de aynı şekilde cezalandırılır.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)