Whatsapp Trafik İhbar HattıWhatsapp Trafik İhbar Hattı

Mobil kullanımının artması ile bu alan çeşitli amaçlar içinde kullanılmaya başlandı. Bunlardan biride trafik ihlallerinin bildirilebileceği bir hat olarak İstanbul’da kullanılmaya başlandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Whatsapp ihbar hattı sayesinde her sorumlu vatandaş videoya aldığı veya fotoğrafını çektiği trafik ihlal durumlarını 0552 155 0 155 ve 0533 155 0 155 numaralara Whatsapp uygulaması aracılığı ile iletebiliyor.

İstanbul trafiğini rahatlatmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Komuta Kontrol Merkezi bir çok yerde bulunan kamera sistemleri ile trafik kurallarını ihlal edenleri tespit edebiliyor. Tespitler sonucunda gerekli cezalar verilerek araç sahiplerinin daha dikkatli bir şekilde araç kullanması sağlanıyor. Tabi ki kamera sistemlerini olmadığı bir çok bölge de mevcut. Bu nedenle İstanbul Emniyet Müdürlüğü duyarlı vatandaşlarında daha sağlıklı bir trafik için üzerlerine düşen görevi yerine getirme imkanı sağlıyor.

Bu sistemde Emniyet Müdürlüğü Whatsapp hattı için özel bir sistem oluşturdular. Bu sistemde duyarlı vatandaşlar uygulama üzerinden 0552 155 0 155 ve 0533 155 0 155 numaralı hatlara trafik kurallarını ihlal edenleri ihbar edebiliyor. Trafik polisleri ise gelen ihbarları değerlendirerek gerekli işlemleri yerine getiriyor. Trafikte insanların ölmemesi için her türlü çalışmayı yerine getirmeyi amaçlayan İstanbul Emniyet Müdürlüğü başlattığı uygulama ile şimdiden bir çok ihbarı değerlendirdi.

Şimdiye kadar 120 sivil, 400 mobil ve 200 motosikletli ekiple gelen trafik ihlalleri için değerlendirmelerin yapıldığı bildirildi. Bu sayede vatandaşların da desteği ile trafik kurallarını ihlal etmek daha da zorlaşıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün paylaştığı bilgilere göre İstanbul dışından da ihbarların geldiği tespit edilmektedir. Ancak bu telefonlar üzerinden gerçekleştirilen uygulama sadece İstanbul içinde gerçekleşen ihlalleri dikkate almaktadır. Sizlerde duyarlı bir vatandaş olarak gördüğünüz ihlalleri ihbar ederek daha düzenli bir trafik işleyişine katkıda bulunabilirsiniz.
Etiketler:

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. ali kara dedi ki:

  polis memurlarının dikkatine sorgulamalarda mutasip insanlara alkol testi doğru bir uygulama olmuyor vatanına görev yaparken kıymetli zamanınızı boşa harcıyorsunuz siz iradenızı kullanın göreceksinizki çokdaha olumlu operasyonlar yapacaksınız

 2. gurhan bulent ikizler dedi ki:

  Bursa osmangazi fomara c.d istiklal okul onunde park halindeyken 2ser gun arayla 41NH870 plakali aracima 3adet ceza uygulanmistir benim bu 3 cezayi odeyebilecek gucum yok sizlerden ricam bunu biraz daha hafifletme durumu varmi orada park yasagi oldugunu bilmiyodum evelinde orada park yasagi yoktu madem yalnis park olayi vardi neden uyarilmadim sorunumda yardimci olurmusunuz saygilar

 3. İsmail kandemir dedi ki:

  Oldukça faydalı bir uygulama. Neden kaldırıldı?

 4. semih dedi ki:

  Uygulama rafa kaldırıldı, yönetmelik eksik gerekçesi ile Aralık 2015’de bu uygulama artık yok

 5. Temel YALÇINKAYA dedi ki:

  Uygulama’ya belkide en çok sevinenlerin başında olabilirim,