Yeni Çipli Ehliyet Ne zaman verilecek?Yeni Çipli Ehliyet Ne zaman verilecek?

Ehliyette yeni dönem yeni yıl ile başladı. 2016 yılı ile gelen yenilik neticesinde milyonlarca sürücüyü ilgilendiren çipli ehliyetler kullanılmaya başladı. Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte 1 Ocak 2016 yılı itibari ile yeni ehliyet dönemi başlamış oldu. Yapılan düzenlemeler ile bir çok yenilik sürücüleri beklemekte. Bunlardan en büyük yenilik ise otomatik araçlar ile sürücü belgesi alınmasıdır. Gerçekleştirilen çalışmalar ile 5 çeşit ve renklerde ehliyetler tasarlandı ve bu ehliyetlere artık sahip olabiliriz.

Hayatımıza giren yeni çipli ehliyet ne zaman verilecek sorusuna cevabı verdik. 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile sürücüler çipli ehliyetlerini alabilecekler. Yeni çipli ehliyet sonrasında bir çok uygulamada sürücüleri bekliyor olacak. Alacağınız çipli ehliyet 5 yıl geçerli olmaktadır. 5 yıl sonrasında ehliyetlerin yenilenmesi gerekmektedir.

Yeni çipli ehliyet ne zaman verilecek sorusunun yanı sıra yeni ehliyet nasıl alınacak bu soru da oldukça sık sorulmaktadır. Yazımızda sahip olacağınız yeni çipli ehliyetleri nasıl alabileceğinize de yer verilmektedir. Ehliyetinizi yenilemek için öncelikle yaşadığınız şehirde bulunan Emniyet Müdürlüğü’nden randevu almanız  gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için buraya tıklayabilirsiniz (http://surucurandevu.egm.gov.tr/basvuru/RandevuTalebiSave1.aspx). Açılan sayfada randevu talebinizin nedenini belirledikten sonra şehir seçme imkanınız bulunmaktadır. Şehir bilgisini belirttikten sonra müdürlüklerdeki boş randevu saatlerine ulaşabilirsiniz. Randevunuzu aldıktan sonra işlemlerinizi gerçekleştirmek için belirtilen tarih ve saatlerde Emniyet Müdürlüğü’ne gitmeniz yeterlidir.

Yeni çipli ehliyet almak için bazı belgeleri de yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Yeni ehliyeti alabilmek için biyometrik fotoğraf ve sağlık raporunuzu müdürlüğe sunmanız gerekmektedir. Bu belgelerin yanı sıra müdürlükteki yetkililer parmak izinizi de alacaktır. Daha sonrasında işlemlerinizi tamamlayarak ehliyetinizi alabilirsiniz. Bu adımları izleyerek sizlerde artık çipli ehliyatınize sahip olabilirsiniz. Yeni ehliyetinizi alırken 15TL belge ücreti ödemeniz gerekmektedir.

randevu almak için; tıklayınız
Etiketler: , ,

Yorum Yaz (Üye olmadan yorum yazabilirsiniz.)